ALTIN 214,7771
DOLAR 5,3514
EURO 6,0814
BITCOIN $3.568
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
°C

YETİŞKİN PARKI

Sedat Çağırgan
FRM TV'de Blog Yazarı
05.04.2018

Sedat Çağırgan’ın 5 Nisan 2018 tarihli yazısı.

Çocukların, ailelerinin gözünün önünde ve kontrolünde olabilecekleri oyun alanlarıdır parklar. Çocuklar oyuncaklarda oynarken aileleri de oyuncakları görebilecek şekilde yerleştirilmiş banklarda dinlenerek hem çocuklarını gözlerinin önünde tutarlar hem de bir sorun olduğunda hemen müdahale edebilecek mesafede dururlar.

Parklar sokaklara göre daha güvenlidir. Çocukların başlarına aileleri yanlarındaysa pek bir şey gelmez. Hesap dışı yaramazlıklar yapamazlar buralarda.

İnternetin de yetişkinlerin oynayıp takılabilecekleri birileri tarafından özel tasarlanmış ve yetişkinlerin ruhu bile duymadan yönlendirilip gözaltında tutuldukları park olduğunu söylesem.

1986 yılından beri bilgisayarlarla, 1999 yılından beri de internetle iç içe olduğum halde bugün insanlarımızın hapsolduğu facebook, twitter ve whatsapp’ı bilgisayardan hiç anlamayan, klasörler arası dosya kopyalamayı benden öğrenen arkadaşlarımdan duydum ve onların zoruyla kullanmaya başladım. Daha kaliteli onlarca alternatifleri olmasına rağmen neden insanlar bu üç yazılıma yönlendirildi. Televizyon dizileri ve bazı sulu saçma komedi filmleriyle reklamları yapılan bu sistemlerin size katkısı ne?

Birilerinin sizleri daha rahat kontrol altında tutabilmek için buralara yönlendirildiğiniz düşüncesine hiç kapıldınız mı?

Ülkemizde dönem dönem bazı kötü olaylar oluyor ve internet engellemesi ile karşılaşıyoruz. Ve ne tesadüf sizin yönlendirildiğiniz bu sitelere erişimler engelleniyor. Bahsettiğim diğer alternatiflerine ise çok kolay erişiliyor.

Bu, parkta yaramazlık yapan çocuğun oyun alanından çekilip bankta cezaya alınmasından farklı bir şey mi?

Peki, ya bu özel parkta değil de sokakta büyüklerinizin gözetiminin dışında olsanız neler olurdu? Büyükleriniz ne yaptığınızı bilmez ve doğal olarak ta müdahale edemezdi değil mi?

MSN Messenger’ı bilmeyen yoktur. Bir dönem bizi rahatsız eden bir özelliğini fark ettik. Bazı anahtar kelimeleri yazdığımızda o kelimelerin geçtiği iletilerin kaç kelimeden oluşursa oluşsun karşı tarafa iletilemediğini gördük. Bunun bir çeşit filtreleme sisteminin testi olduğunu düşünmüştük.

MSN Messenger artık yok onun yerine SKYPE var. Peki, Skype kimin? Microsoft’un

Whatsapp’ı facebook satın aldı. Facebook’un ortakları arasında kim var? Ne tesadüf,  Microsoft.

Okullarda teknolojiyi ilerletmek amacıyla geliştirildiği bize söylenen Fatih Projesi kapsamında Microsoft’un sahibi Bill Gates’in bizzat gelmesi ve ne tesadüf aynı tarihlerde SEÇSİS denilen, İnternet üzerinden müdahaleye açık olan ve bu yüzden Avrupa ülkelerinde sakıncalı bulunduğu için kullanımından vazgeçilen sistemin ülkemizde kullanılmaya başlanması ise ayrı bir soru işareti.

Bazı internet siteleri, büyükleriniz büyük işler çevirirken sizi eğlendirip kontrol altında tutulmanız için geliştirilmiş yetişkin parklarıdır. Bu parkın dışına çıkmamanız içinde “dışarıda öcü var. Ham yapar sizi” der gibi, bizzat FBI yada NSA (yakın gelecekte hangisi olduğu ortaya çıkacaktır) tarafından internete verilen çocuk pornosu tehlikesi kullanılıyor. Bu tehlike yüzünden insanlar medyada ve filmlerde tanıtımları yapılan bilindik sitelerde hapsoluyor. Bu, ayrı bir yazı konusu.

Bu parktan çıkmadığımız sürece hayatın kurallarını belirlemede söz sahibi olamayacağız.

0