FRM TV

Türk Tabipler Birliği üyesi orucun yararı olmadığını iddia etti

Tartışılacak sözler sarf eden Türk Tabipler Birliği üyesi, oruç tutanların sonuçlarına katlanması gerektiğini söyledi.

Türk Tabipler Birliği üyesi orucun yararı olmadığını iddia etti
214 Kişi
20 Mayıs 2019 - 14:40

Orucun sağlığa olan yararlarıyla ilgili çok sayıda yerli ve yabancı tıp insanının akademik çalışmaları ve açıklamaları mevcut. Ancak Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyesi Dr. Eftal Yıldırım bunun aksini iddia etti. Etfal Yıldırım konuyla ilgili olarak Sol Haber’in sorularını yanıtladı.

TTB’li Eftal Yıldırım’a, oruç tutmanın yararı olup olmadığı, bu konuda çıkan haberlerin doğruluğu soruldu.

“DENGEYİ BOZAR”

Eftal Yıldırım, “Benim açımdan hekimler doğru bildikleri bilimsel bilgileri aktarmak dışında bir tutum almamalıdır. Orucun, normal biyoritmi ve sağlıklı beslenme döngüsünü bozacağı, ancak bunun kişilerin kendi tercihleri olacağı ve sonuçlarına katlanacakları vurgulanabilir.” ifadesini kullandı.

“ALGI YARATILMAYA ÇALIŞILIYOR”

Oruç ile ilgili akademik camiada bir tartışma olup olmadığı sorusu üzerine Eftal Yıldırım, “Akademik olarak bazıları kendi “inançları”nı pekiştirmek amacıyla tezler ileri sürüyor ancak tartışmalar sürüyor, kesin olarak kanıtlanamadığı için… Bu tür tek yanlı medya yayınları, dincilere kendi propagandalarını destekleme olanağı veriyor. Zaten günümüzde yaratılan “Bilimsel bilgi ve kanıta dayalı tıp karşıtlığı” ortamında, buna benzer algı yaratılmaya çalışılıyor ancak tersi görüşleri yayınlama olanağı verilmiyor.” 

FRM MEDYA AJANS REKLAMLARIFRM MEDYA AJANS REKLAMLARIFRM MEDYA AJANS REKLAMLARIFRM TV REKLAMLARI... Bu alana reklam vermek için "0542 373 13 76" nolu telefondan veya "İLETİŞİM" sayfasından irtibata geçebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
KÖŞE YAZARLARI

Copyright©2012 FRM MEDYA AJANS