FRM TV

TEKSTİL DÜNYASINDA HAYRAN BIRAKTIRAN BİR BAŞARI ÖYKÜSÜ

BARSE Tekstil kurucu ortakları Barış Çelenoğlu ve Serkan Akay’ın izleyenleri hayran bırakan başarı hikayeleri.

TEKSTİL DÜNYASINDA HAYRAN BIRAKTIRAN BİR BAŞARI ÖYKÜSÜ
Vedat Çağırgan
Vedat Çağırgan( vedatcagirgan@gmail.com )
FRM TV' de Yönetmen
1.564 Kişi
07 Nisan 2019 - 19:39

Buca Ege Organize Sanayi Bölgesi (BEGOS) Yönetim Kurulu Başkanı Şener Kırıkkaya‘nın, kanalımıza haklı serzenişinden sonra objektiflerimizi çevirdiğimiz BEGOS Bölgesinde farklı bir başarı hikayesi ile karşılaştık. Cansen Kırıkkaya’nın hazırlayıp sunduğu, haftada bir canlı olarak yayınlanan “İş ve Yaşam” programının vtr çekimleri için ilk olarak BARSE Tekstil‘i ziyarette bulunduk. Başarı, azim ve ciddiyet daha şirketin dışında kendisini belli etmeye başladı. Tüm personelin güler yüzü ve samimiyeti eşliğinde karşılanarak şirketin kurucu ortakları Barış Çelenoğlu ve Serkan Akay ile bir araya geldik. Çekim öncesinde  memleket sorunları eşliğinde hayvan sevgisine kadar uzanan sıcak ve samimi bir sohbet gerçekleştirdik.  Hayvanları seven ve onlara sahip çıkan kişilerin insanlar için yapabileceği iyiliklerin ve fedakarlıkların haddi hesabı olmadığını çok iyi bilen birisi olarak, program sunucumuz Cansen Kırıkkaya ile birlikte  bu iki ortağı büyük hayranlıkla dinledik. Kahvelerimizin ardından şirketi dolaşmaya başladık. Depolardan başlayıp imalathanelerinden revirine ve yemekhanelerine kadar titizlikle düzenlenmiş ve düşünülmüş bir şirkette en çok dikkatimizi çeken, personel ve yönetim arasındaki saygı ve sevgi bağı olmuştu. Bu iki ortağı stüdyomuzda FRM izleyicileri ile bir araya getirmek için artık can atıyorduk.

2 Nisan 2019 Salı akşamı canlı oalrak yayınladığımız programa katılan bu iki ortak, yayın sırasında kendilerine daha da hayran bırakmışlardı bizi ve izleyenleri.

İlkokul yıllarından günümüze uzanan ortaklık…

Barış Çelenoğlu ve Serkan Akay’ın dostlukları ilkokul yıllarına kadar uzanıyor. İlokul ve ortaokul dönemlerini aynı okullarda okuyan bu iki dost, lise ve üniversite dönemlerini ise aynı sınıflarda okumuşlar. Üniversite yılalrında ve daha sonraki süreçte farklı firmalarda çalışarak yaşam mücadelesi vererek sektörün en alt tabakalarından mesleki alanda kendilerini geliştirmişler ve 2013 yılında Barse Tekstil olarak ortaklıklarını ilan etmişler. Bu arada Barse’nin açılımının da Barış ve Serkan isimlerinden oluştuğunun altını çizmekteler.

Canlı yayın sırasında öncelikle tekstil sektörünün durumunu değerlendiren Barış Çelenoğlu ve Serkan Akay;

“Türkiye’de dikiş ipliği üretecek tesis yok. Dikiş ipliğini ithal alıyoruz. Bu acı bir durum.
Tekstil gelişmekte olan ülkelerde yaygın olan bir sektör. Tekstilin gelişimi yaklaşık 20 yıldır.
Bundan 20 sene öncesine gittiğimiz zaman Almanya, Fransa, ispanya ve Portekiz gibi ülkeler tekstil ile uğraşıyorlardı. 20 yıllık gelişimlerini tamamlayıp daha doğuya doğru kaymaya başladı. Bulgaristan, Yunanistan ve Türkiye’ye girmeye başladı. Türkiye’ye de 80’li yıllarda girdi tekstil. 80’li yıllardan 2000’li yıllara kadar tekstil altın çağını yaşadı. 2000’li yıllardan sonra özellikle 2004’ten sonra hükümet kanadından gelen biz tekstili gözden çıkarıyoruz gibi yanlış açıklamalar ile sektör lokomotifliğini kaybetmeye başladı. Tekstil sektörü beraberinde taşıdığı; iplik, bobin, iğne ve makine gibi birçok sektörün lokomotifliğini yapmaktadır. Ama bu tür açıklamalar tekstili köreltmeye başladı.
Biz artık tüketim toplumu olmaya başladık. Biz bir ürünü dike biliyoruz ama onu dikecek ipliği üretmiyoruz. Bunu yaptıkça ihracatta daralmalar yaşamaya devam ediyoruz. ” diyerek eklediler;

Tekstil sektörünün ciddi problemlerinden birisi de meslek sahibi olmamak

Tekstil sektörünün ciddi sıkıntıları var. Örneğin Türkiye’de %15 işsizlik varken biz dikiş operatörü bulamıyoruz, ya da kesimhanede çalıştıracak eleman bulamıyoruz. Tüketim toplumu olmamızın nedeni bu. İnsanlar artık ağır sektörlerde çalışmak istemiyor. Tekstil ağır bir sektör değil ama onun yerine kasiyer olmak ya da garson olmak gençlerin kolayına gidiyor. Buradan genç kardeşlerimize sesleniyorum, hepimizin elinde bir mesleği olması gerekiyor. Örneğin garsonsunuz 10 sene sonra ne iş yapacaksınız ya da bir güvenlik görevlisi olmak istiyorsunuz, bu mesleği kaç yaşınıza kadar yapacaksınız? Bu yüzden gençliğimizde var gücümüzle çalışmalıyız. Gençken bir meslek sahibi olmamız gerekiyor. Bu doğal süreci doğru bir şekilde tahlil etmeniz gerekmekte.

Türkiye’nin %60 ı hizmet sektöründe çalışıyor %20’si kamuda çalışıyor. %12 işsizlik var geriye %8 kalıyor bu da üretimde imalatta çalışanların oranı. Buradan şunu görüyoruz ki, üretimde imalatta çalışan arkadaşlarında ileride aranan kişiler olacağınadır.

Tekstil alanında eğitim veren okulların durumu

Tekstil eğitimi verilen okullarda mezuniyete kadar alnına bilgiler maalesef çok yetersiz. Çünkü pratik ve teorik farkı çok fazla. Üniversite ile sanayi arasında bir koordinasyon eksikliği var. Okuldan mezun olan bir kişi oradan aldığı teorik bilgileri işe başladığı zaman bir anda pratiğe geçiremiyor. Bunun çözümü adına üniversitelerde ve liselerde staj dönemleri oluyor. Bu staj süresinin arttırılması gerekiyor. Böylelikle öğrenci daha mezun olmadan sanayi tecrübesine sahip olabilir. Staj okullardaki en önemli eğitimdir. Eskiden staj yaparken ustalar bir şeyler öğretmeye korkardı. Çünkü insanlarda alternatif olma ya da yerime geçer korkusu vardı. Şuan ise tam tersi bir durum var. Keşke daha çok stajyer gelse daha uzun süre staj yapsalar. İşi iyi bir şekilde öğrenseler diye uğraşıyoruz. Çünkü sektörde büyük bir kalifiye eleman eksikliği var ve okullar bu eksiğimizi tamamlayamıyor.

Firmalarda yetişmiş elemandan daha çok yetişmek isteyen elemana ihtiyaç var.

Her firmanın farklı bir yoğurt yiyişi vardır. Ortaya bir tane tişört çıkıyor olsa da, kimisi önce kolunu diker kimisi yakasını gibi farklı bir üretim sistemi vardır. Bu kapsamda yeni aldığı tecrübesiz çalışanları eğite biliyorsunuz. Doğru bu, bu şekilde yapılır. Ama yetişmiş bir arkadaşı aldığınız zaman onu değiştirmek çok mümkün olmuyor. Çünkü onun için daha önceden yerleşmiş doğrular vardır. Doğru ya da yanlış. Bu yüzden yeni arkadaşları almak bizim için her zaman daha faydalı oluyor. Ama dediğimiz gibi genç arkadaşlarda bu alandaki isteksizlik uzun süre verilen emekleri boşa çıkarta biliyor.

Bu sektöre girmek isteyenlere tavsiyemiz

Gelecekte eğer kendi işlerini yapmak istiyorlarsa, kesinlikle işin mutfağından gelmek zorundalar. Bilmediğin işi yapmamalısın. İyi noktalara gelen firma sahiplerin hayat hikâyelerini dinlediğimiz zaman hepsi bu basamakları basamak basamak çıkmış.
Kesinlikle herkesin elinde bir bilezik olmak zorunda. Bir meslek sahibi olmaları lazım. İmalat yapan her sektörde çalışacak eleman ihtiyacı var. İyi noktalara gelmek için zorluklara katlanmak zorundayız.
Cefa çekmeden sefasını süremezsiniz.

Programın tamamını aşağıdaki bağlantı linkini tıklayarak izleyebilirsiniz. BARSE Tekstil’e, çekimler sırasında bizlere gösterdikleri ilgi güleryüz ve samimiyetlerinden dolayı FRM TV adına teşekkür ediyorum… Aynen kendilerinin de söyledikleri gibi; Cefa çekmeden sefasını süremeyiz… Bir sonraki başarı turumuzda görüşmek üzere…

PROGRAMIN TAMAMINI İZLEMEK İÇİN AŞAĞIDAKİ BAĞLANTI LİNKİNİ TIKLAYINIZ.

İş ve Yaşam – Barış Çelenoğlu ve Serkan Akay

FRM MEDYA AJANS REKLAMLARIFRM MEDYA AJANS REKLAMLARIFRM MEDYA AJANS REKLAMLARIFRM TV REKLAMLARI... Bu alana reklam vermek için "0542 373 13 76" nolu telefondan veya "İLETİŞİM" sayfasından irtibata geçebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
KÖŞE YAZARLARI

Copyright©2012 FRM MEDYA AJANS