ALTIN 193,7022
DOLAR 4,7461
EURO 5,4997
BITCOIN $6.782
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
°C

TAPINAK İMAMLARI

Sedat Çağırgan
FRM TV'de Blog Yazarı
22.05.2016

Günümüzde dinlerin bir ismi olduğu ve tek bir Tanrıya inandıkları için İbadethanelerin bir ismi oldu. Yahudiler Sinagog, Hıristiyanlar Kilise, Müslümanlar da Cami ismini verdiler ibadethanelerine. Kapasitesi büyüdükçe de isimleri de değişti.

Antik dönemde insanların ibadetlerini yaptıkları, duaları kabul edilsin diye kurbanlar kestikleri ibadethanelere sırf dinlerinin bir ismi yok diye TAPINAK denmiş.

 

Tapınak, ibadet yapılan, Tanrıya daha yakın olmak istenilen, Tanrıdan özel isteklerde bulunmak için gidilen ve Tanrının evi olarak kabul edilen mimari yapılardır.

Bu tarife göre bir din âlimine mezar olarak yapılan, cami ve kiliseden çok farklı olan türbeler ibadethane sınıfına girer mi? Ve bu türbelerde dolaşan imamlar hangi dini temsil ediyorlar?

Bir süredir Anıtkabir için de “Tapınak” benzetmesi yapıyor birileri.

Siz hiç Anıtkabirde kurban kesen birilerini gördünüz mü?

Ama sizin “Türbe” dediğiniz, yüzlerce yıl önce yaşayıp ölmüş din adamlarının mezarlarında kurban kesiliyor!

 

Siz hiç Anıtkabirin bahçesindeki ağaçlara çaput bağlandığını gördünüz mü?

Ama sizin “Türbe” dediğiniz, yüzlerce yıl önce yaşayıp ölmüş din adamlarının mezarlarındaki ağaçlar kumaş ağacı gibi!

 

Siz hiç Anıtkabir bahçesi içinde yere yada duvarlarında, ziyaretçilerce çizilmiş yada taşlar yan yana getirilerek betimlenmiş ev, araba çocuk resimleri gördünüz mü?

Ama sizin “Türbe” dediğiniz, yüzlerce yıl önce yaşayıp ölmüş din adamlarının mezarlarının bahçeleri resim heykel galerisi gibi!

 

Siz hiç Anıtkabirin içindeki Ulu Önder Atatürk’ün mozolesinin dibinde ev, araba, iş, eş yada çocuk sahibi olmak için dua eden bir Allahın kulunu gördünüz mü?

Ama sizin “Türbe” dediğiniz, yüzlerde yıl önce yaşayıp ölmüş din adamlarının mezarlarında merhumun kabrine yönelerek insanlar bunları istiyor!

 

İnsana şahdamarından daha yakın olduğu söylenen Allah’tan bir şey istemek için araya torpil sokmak saçma değil mi? Yoksa torpile mi alıştık?

Bugün Türbelere giden insan sayısı camide ibadet eden insan sayısından fazlaysa durup düşünmek gerekir. “Tanrının evi dururken, insanlar neden türbelere gitmeyi tercih ediyorlar?”

Ve imamlar neden bu konuda insanları bilgilendirmiyorlar? Okudukları her Yasin suresi için aldıkları bahşişler mi engel oluyor bu bilgilendirmeyi yapmayı?

Tapınak, ibadet yapılıp Tanrıya minnet sunulan yer ise;

Anıtkabir mi tapınak yoksa imamların avuçlarını ovalayarak başında bekledikleri türbeler mi?

Tapınak imamları, müşterileri (kendileri mürit diyor) ayılmasın, uyanmasın, sorgulamasın, doğruyu öğrenirlerse bize muhtaç kalmazlar düşüncesiyle çocukluğumuzdan beri bize Allahtan korkmamızı öğütlediler. İyi de kardeşim, insan korktuğu kişiye saygı duymaz, korktuğu kişiyi sevmez. Ondan nefret eder.

Niye imamlar insanları Allah sevgisine yönlendirmiyorlar? Aynı şey Papazlarda da vardı özellikle de Rönesans öncesinde.

İnsan korktuğu kişinin her dediğini sorgusuz yapar. Sorgulamadan, istemeden, zorla.

Ama insan sevdiği, saygı duyduğu kişi ile şakalaşır, bağlanır ve saygısı sonsuzsa söylenenleri seve seve yapar.

İmamlar ve Papazlar Allah korkusunu aşılayarak diyorlar ki;

“Benim arkamda olursanız ben size doğru yolu gösteririm.”

Peki, bunu söyleyen doğru yolu biliyor mu?

 

Allaha yaklaşmanın yöntemi Tapınak İmamlarından uzaklaşmaktan geçiyor.

Allaha inanıyorsanız Onu sevin, Onunla şakalaşın ve Onunla konuşun, dertleşin. Ve size Ondan korkmanızı tavsiye eden Tapınakçıları da iplemeyin!

 

22.05.2016

13