ALTIN 222,6453
DOLAR 5,6628
EURO 6,5187
BITCOIN $6.488
UYARI!

Teknik bakım çalışmasından dolayı canlı yayın ve arşiv videolarımıza geçici süre ulaşamayabilirsiniz.

SON DAKİKA: BRUNSON SERBEST BIRAKILDI

12.10.2018

FETÖ ve PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla 35 yıl hapis istemiyle yargılanan ABD’li Rahip Andrew Craig Brunson’un duruşmasında mahkeme, kararını açıkladı. Mahkeme heyeti, Brunson’ın tahliyesine karar vererek, yurt dışına çıkış yasağını da kaldırdı. Ayrıca Brunson, 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası aldı.

Yaklaşık 2,5 aydır ev hapsinde tutulan ve Türkiye ile ABD arasında gerilime neden olan rahip Andrew Craig Brunson’a 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verildi. Brunson’ın ev hapsi ve yurtdışı çıkış yasağı da kaldırıldı. Brunson’ın aldığı ceza yattığı hapis cezası sayılıyor.

-FETÖ ve PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla hakkında 35 yıl hapis cezası istenen, tutukluluğu ev hapsine çevrilen ABD’li din adamı Andrew Craig Brunson, yargılandığı davanın duruşması için saat 05.40’da evinden çıkarıldı.

– 7 araçlık konvoyun eşlik ettiği Brunson duruşma salonuna getirildi. İzmir 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülün Brunson davası başladı.

– Ara verilmeden önce 4 tanık dinlendi, yüzleştirme yapıldı. Dinlenen tanıklardan birisi ifadelerini değiştirdi.

– İzmir 2’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ABD’li Pastör Andrew Brunson’ın davasında duruşmaya 1 saat ara verildi.

– Aranın ardından mahkemenin kararını açıklaması bekleniyor.

-Brunson’ın yargılandığı davanın duruşmasına verilen aranın ardından devam ediliyor. Duruşmanın öğleden sonraki oturumuna Brunson ve avukatı katıldı.

‘ADLİ KONTROL KALDIRILSIN’

ABD’li Brunson’un yargılandığı davada savcı, sanığın TCK’nın 314/3 ve 220/7 maddeleri gereğince cezalandırılması yönünde mütalaa verdi.

Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı, Brunson için adli kontrol kararlarının kaldırılması ve ‘örgüte üye olmak’tan 10 yıla kadar hapis talep etti.

-Hakimler ve Savcılar Kurulu Başkanvekili Yılmaz, “Mahkemenin kararına güvenelim, izleyelim. En adil sonuca onlar varacaktır” dedi.

‘MASUMUM, TÜRKİYE’Yİ SEVİYORUM’

Mahkeme, kararın açıklanması için ara verdi. Bu arada Brunson’ın eşi, Brunson’un yanına gitti. Brunson bu sarılma karşında hıçkırarak ağladı.

Mahkeme Brunson’a, “Ek savunma yapacak mısınız?” diye sordu. Brunson, “Ek savunmam avukatım tarafından yapılacak. Ben masum bir adamım. İsa’yı seviyorum, Türkiye’yi seviyorum. Beraatımı istiyorum” dedi.

1
ETİKETLER: , , ,