FRM TV

RAMAZAN SORULARI

Sedat Çağırgan’ın 6 Mayıs 2019 tarihli yazısı.

RAMAZAN SORULARI
Sedat Çağırgan
Sedat Çağırgan( sedatcagirgan@gmail.com )
FRM TV'de Blog Yazarı
954 Kişi
06 Mayıs 2019 - 21:49

Ramazan ayı başladı. Yaklaşık 900 yıldır mensubu olduğumuz dinimizi öğrenmek için hocalara soracağımız sorular hazır mı?

Ama bu sefer hocaları şaşırtalım. Onlara çalışmadıkları yerlerden soralım.

Mesela bu Ramazan, İslam’ın 5 şartından biri olan Oruç ibadetini sormayalım. Orucu neyin bozduğunu 900 yıldır öğrenmiş olmanız lazım.

Hala kafasında soru işareti olan varsa şöyle özetleyelim;

“Soluduğunuz hava ve abdest alırken ağzınıza ve burnunuza girip çıkan su dışında kalan nesne ve maddelerin vücudunuza ağız ve burnunuz dahil her hangi bir yerden girmesi durumunda orucunuz kesinlikle bozulur.”

Bu özeti anlamıyorsanız “Akli dengesi yerinde olmayanlar ibadetten muaftır” maddesi nedeniyle ibadetten muaf olacağınız için günaha girmezsiniz. O yüzden her şey serbest. Oruçluyken neyi nerenizle yerseniz yiyin. Hiçbir şey olmaz. Anladığınız halde sormakta direniyorsanız ya psikolojide “züğürt tesellisi” denilen teselliyi veya mahşerde “Hoca öyle dedi” diyerek suçunuza ortak arıyorsunuz demektir.

Bu Ramazan hocalara sorulacak sorulara birkaç örnek;

 1. Kocası öldükten sonra hiç evlenmemiş ve hiçbir ibadetini aksatmamış bir erkekle evlenen kadın cennette hangi kocasının yanında kalır? Eski kocasını tercih ederse son kocası da karısını isterse ne olur?
 2. İncil’de ölçüleri, Kur-an’ı Kerim’de de yeri belirtildiği halde Hz. Nuh Peygamberin gemisi neden ortaya çıkartılmıyor? Kitapta geminin hala sağlam olduğu ima ediliyor ve o gemiyi binlerce yıl koruyabilecek toprak yapısı Mezopotamya da varken Kitaba mı güvenilmiyor yoksa müminlerin kışın sobada yakmasından mı korkuluyor? Yoksa son yüzyıl içindeki bir karmaşada ismi değiştirilen Cudi dağının hangi Cudi olduğu mu bilinmiyor?
 3. İlk ayet olan “OKU” ayetini din adamlarımız neden “Dinle” diye çevirip insanları okumaktan uzaklaştırıyor.
 4. Yasin Suresi 70 nci ayette “Biz Kur-anı dirilere ders olsun diye indirdik” derken bu sure neden ölenlerin ruhuna adanıp okutturuluyor? Ölülere; “Dersinizi almadıysanız orada boku yediniz” diye nispet mi yapılmak isteniyor?
 5. Mecazi anlamda her insanı bir dünya olarak gören Kitapta “Biz göğü 7 kattan yarattık” ayetine göre insan vücudunda 7 duyu organı olabilir mi? (Gökyüzü katmanları 5 ana +2 ara katman. Duyu organı sayısı 5+?)

Bu sorular böyle gider. İşte bunlara benzer sorular sorduğunuz zaman tüm dünyayı Müslüman yapmak için farklı dinlerdeki insanları yok etmenize gerek kalmayacak. Onlar da sizin dininizi benimseyecek.

Şehitler ile ilgili neden yazmadığımı merak edenlere;

2002 Yılından bugüne kadar defalarca uyardım ama siz futbol takımı tutar gibi partizan demokrasinin taraftarlığını yapıp tuttuğunuz partinin dışında kalanların söyledikleri doğruları yok saymadınız mı?

Biz, “Analar ağlamasın diye başlatılan bu Açılım süreci binlerce ananın ağlamasına sebep olacak” dedik mi yıllar önce?

Cumhurbaşkanlığı seçiminden aylar önce adaylar açıklandığında muhalefetin adayını görünce sesimizi yükseltmeye çalışıp Cumhurbaşkanlığını altın tepside veriyorsunuz, şunu düzeltin demedik mi?

Barış ve barış görüşmesi savaşan iki devlet arasında olur. Teröristle bu masaya oturursan onu devletleştirmiş olursun demedik mi zamanında? Alın şimdi batılı devletler teröristleri millet olarak görüyor. Ve terör tanımını baştan yapmamızı istiyorlar.

Dinleyen olmadıktan sonra söylemenin anlamı yok. O nedenle yazalım ki belki yıllar sonra okuyup anlayan birisi çıkar.

FRM MEDYA AJANS REKLAMLARIFRM MEDYA AJANS REKLAMLARIFRM MEDYA AJANS REKLAMLARIFRM TV REKLAMLARI... Bu alana reklam vermek için "0542 373 13 76" nolu telefondan veya "İLETİŞİM" sayfasından irtibata geçebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
KÖŞE YAZARLARI

hack forumalfa shellrecovery shellPaykasaŞark Köşesikıl çadırcami halısıcami halısıcami kapısıcami süpürgesicami halısıcami halısıçiğköfte Evden Eve NakliyatEvden Eve Nakliyatmng Evden Eve NakliyatEvden Eve NakliyatEvden Eve Nakliyatofis taşımaevden eve nakliyatyurtiçi evden eve nakliyatiçel evden eve nakliyat

Copyright©2012 FRM MEDYA AJANS


hack forumalfa shellrecovery shellPaykasaŞark Köşesikıl çadırcami halısıcami halısıcami kapısıcami süpürgesicami halısıcami halısıçiğköfte Evden Eve NakliyatEvden Eve Nakliyatmng Evden Eve NakliyatEvden Eve NakliyatEvden Eve Nakliyatofis taşımaevden eve nakliyatyurtiçi evden eve nakliyatiçel evden eve nakliyat