FRM TV

Oruç ve Açlık…

Süleyman Öztürk’ün 4 Mayıs 2019 tarihli yazısı

Oruç ve Açlık…
Süleyman Öztürk
Süleyman Öztürk( slymnozturk@hotmail.com )
FRM TV' de Genel Yayın Koordinatörü
971 Kişi
04 Mayıs 2019 - 14:27

Ramazan bereketiyle Gelirken; Okuduğum ve gerçekten hoşuma giden bir yazıyı sizlerle paylaşmak istedim. Okurken, kendinizden yada çevrenizden birilerini anımsayacağınıza eminim.

Oruçluyken ölmek kimlere nasip olur? Bu bir nimet!

Doktor ‘oruç tutma’ dedi, senelerdir yiyorum, diyorsun… Oruç sana nasip olmamış haberin yok. Oruç insanı öldürmez, korkma! Oruçken ölmek mi? ne mutlu. Bütün azalarınızla oruç tutun. Bana orucu ve açlığı soruyorlar ? Hocam doktor yasakladı. Ben oruç tutamıyorum. Oruç tutunca başım ağırıyor. Midem bulanıyor. Halsiz oluyorum…

Bende diyorum ki; Sen oruç tutan biri olsaydın yada orucun ehemmiyetini anlasaydın geçmişten bu yana zaten bu halde olmazdın. Gençler haftada en az bir gün ve ömür boyu oruç tutmalıdırlar.

Vucutta ne kadar çok toksin, toksit, ağır metal vs. varsa o kadar açlık kişiye zor gelir. Hücreleri temiz olan yediği için hasta olur, vücut tepki verir. Başağrısı, migren, tansiyon… Bunlar hastalık değildir. Sadece vucudun bir savunmasıdır. Ağrısı çok olan biri ağrı kesici alıyor sonra tekrar hazır gıda, kozmetik… Hep aynı hata… Bak sana ne dokunuyor bırak onu. Sana ne zarar veriyor çıkar hayatından bu kadar basit.

Bana, ‘şu hastalığım var nasıl iyileşebilirim?’ diye soruyorlar. Sen önce bir haramları hayatından çıkar… Hücreler bir zikre gelsin, sonra sor. Sırlara vakıf olmak isteyen boğazını korusun.

Efendimize layık olmak isteyen sünnetlerine riayet etsin. Az ye, oturarak su iç, oruç tut, az uyu, karışık beslenme, sünnete aykırı yaşama, tebessüm et, helal daireden çıkma. Ramazan sofralarınıza bir bakın. Kimin adetiyle süslü. Hangi peygamber, resul, nebi, sahabiler, mübarekler sofranıza oturur? Birçok yemek çeşidi, asitli içecekler, su, ayran vs vs.. Allah iyice tıka basa yiyin diye mi Ramazanı verdi? Ne için? Davetler daha da kötü. Akşama kadar hazırlık. O kadar yemekten sonra nasıl ibadet edeceksin?

Uyku çöker gafletle, tam da şeytanın istediği gibi. Su ve hurmayla oruç denedin mi? Hem de birçok gün…

Efendimize yar olmak için karnına taş bağlamak gerekmez mi? Yemek istemeyen çocuğu, tabağını bitirmeye zorlamak midesinin genişlemesine ve zamanla yeme hırsı kazanmasına sebep olur. Bu hem her tür hastalığı hem de beğenilmeyen huy ve davranışları davet etmektedir.

Gerçekten acıktığı zaman verilen yemek çocuğa merhamet, anneye sevaptır. Dinimize göre hayvanı bile fazla beslemek, semirtmek ve yemeğe zorlamak mekruhtur. Haram yiye yiye şifalanacağınızı sanıyorsanız hüsrandasınız… İyleşmek farklı şifalanmak farklı; İyleşmek her şeyle olabilir.

Bir gayr-i müslüm’ün eliyle de…. Şifa arayın ‘helal’de. Şifa Allah’tandır ve haramla gelmez… Birçok yiyecekte içecekte kozmetikte vs alkol var, domuz mamülleri var. Kullandığınız ışıltılı tabaklarda bile… Şifa gelir mi sanıyorsunuz!.. Önce tövbe et, sonra bedenini arındır, sonra şifa iste… “30 yıldır ilaç kullaniyorum, iyleşmedim’, ’20 yıldır ilaç kullandım, iyleşmedim” diyorlar. Bırak… İçme! “Nasıl olur, bırakırsam ölür, kullanmazsam yaşayamam”… Sanki hiç ölmeyecek… Ya da ölüm sebebe bağlıymış gibi… Hani inanç!.. ”Ölüm size gelince ne bir dakika öne gelir, ne geriye”… ayetine iman nerede? Emir gelirse kurtuluş var mı? Aidin Salih Hanım’a soruyorlar: -Hocam siz sentetik giymiyorsunuz. Ne giyiniyorsunuz? – Keten ve pamuk – Çok pahalı biz alamayız ki. Hem de kalabalık bir aileyiz. – Hayır siz çok alıyorsunuz. Gardroplar dolu sığmıyor. Sünnette ne var. Bu kadarı israf. Benim hiç 6. kıyafetim olmadı. Yeni alınca bir öncekini infak ederim. Elimde sabunla yıkamayı tercih ederim. – Peki yemekler?.. Hangi kabı kullanıyorsunuz? – Bakır, toprak, cam… Bunları kullanın. Çok tabak sofraya koymayın, salatanız, pilavınız bir tabakta olsun. Parmak uçlarında enerji vardır. Yemeğin enerjisini dağıtmayın… Şifası daha çok olur, lezzeti de. Elbiselerinizin birine yama yaptınız mı? Efendimiz yamalı giymiş diye… Yiyecek birşey bulamayınca oruç tutan, yiyeceği varken hurmayla iftar yapan efendimizin hayatını kaç kez yaşamaya çalıştık…

Uzaktan sevmeyin. Böyle olmaz. Layık olmak lazım… Tedavi için ne tavsiye etmiş ? Hastayken ne yapmış ? Hastaya neler yapmış, söylemiş, hiç düşündün mü? Hastalık, hastalık, hastalık… Hep gündeminiz bu… Sabır nerde? Şükür nerde? Razı olmak nerde? Merhume Aidin Salih Hanım’ın sohbet notları ; Umarım bu yazı, sizide benide Feraset’lendirir..

FRM MEDYA AJANS REKLAMLARIFRM MEDYA AJANS REKLAMLARIFRM MEDYA AJANS REKLAMLARIFRM TV REKLAMLARI... Bu alana reklam vermek için "0542 373 13 76" nolu telefondan veya "İLETİŞİM" sayfasından irtibata geçebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
KÖŞE YAZARLARI

Copyright©2012 FRM MEDYA AJANS