FRM TV

NE ARA YOZLAŞTIK?

Diyorum ki acaba biraz kendimize gelip özümüze dönsek mi? Yoksa artik cok mu geç?

NE ARA YOZLAŞTIK?
Arzu Akgün
Arzu Akgün( arzuakgun@frmtv.com )
FRM TV' de Yazar
149 Kişi
25 Ağustos 2017 - 17:34

Çok hem de çok uzun zamandır üzülerek izlediğim bir konu var. Sizler ne kadar farkındasınız bilmiyorum ama bu beni günden güne daha da çok üzer oldu.
Kültürümüz evet kültürümüz ve alışkanlıklarımız diyorum yozlaştı,hatta neredeyse yok olmak üzere.

Herkesin bir yabancı kültüre delice bir özentisi nükseteder oldu açılan cafelerden tutun da alışveriş merkezilerin isimlerine; yediğimiz yemekten başlayın da içtiğimiz kahveye kadar isimler yabancı dilde.

Sadece bu mu? Elbete ki değil! Birisi yazmış of cappucino içmeden güne başlayamıyorum, ahh be yavrum anacığının seni mavi leğen de yıkadığını sen ne ara unuttun da cappuccinosuz günün geçmiyor? Sorsan cappuccino nasıl hazırlanır onu da bilmez oda ayrı mesele. Oysa dese ki Türk kahvesi yada çay içmeden güne başlayamıyorum vallahi anlayacağım,belli ki aile de süre gelen bir alışkanlık diyeceğim. Ya bir de starbucks diye bir sevda furyası var adını bile bilmediğiniz bir sürü menü var oysa ki bildiğiniz altı üstü kahve nasıl bir özentiyse bir de ellerin de adını göstere göstere boy boy resim çekmeler gülermisin ağlamısın.

Yahu türk kahvesinin nesini beğenmedin de böyle bir özentiye girdin sen ne ara kendi ülkenin içeceğinden bu kadar uzaklaştın bu neyin kafası böyle? Anlayacağınız say say bitmez bu örnekler… Kırk yıllık marketler Avm adı altın da optimum adını aldı, üstelik bizim arslanlar gibi kemeraltı çarşımız için de tarihi taşıyan bir alışveriş merkezimiz varken.

Yorullasaya kadar yap alışverişini dinlenmek içinse gir kızlar ağasına iç şöyle okkalı bir kahve bak nasıl kendine geliyorsun. Ama sizin o starbucks ve cappucino kahvelerinize benzemez o harbi kahvedir onun için sizi pek açmaya bilir. Keşke sadece yediğimiz içtiğimiz ile sınırlı kalsaydı bu yozlaşma. Dini bayramlar ve Milli bayramlarımız da nasibini aldı bundan insanlar sadece çıkarları adı altın da artık bayram demek tatil demek oldu. Ne büyükler ziyaret ediliyor nede bayramları tebrik ediliyor, bir toplu mesaj oda kopyala yapıştır yeter çok bile kısacası neredeyse kutlanmaz hale geldi.

Demem şu ki dilimizin bile dönmediği yiyecek içecekleri ve bize uymayan kültürleri kendi kültürümüzden çok benimseyip sahip çıkıyoruz. Gelişmeye kapalı olmak gibi bir misyonum elbete ki yok ama güzelim Türk kültürümüze de sahip çıkılmaması zoruma gitmiyor da değil yani.Yazarken konuşurken yarısı türkçe yarısı yabancı kelimeler kullanarak özümüze resmen hakaret ediliyor ve ne acı ki bizler de buna gönüllü adayız. Amerika’lılaşa bildik mi bari? Bu kadar özentiye değsin ama değil mi?
Türklüğümüzü kültürümüzü adetlerimizi kaybediyoruz, özentiye öylesine kapılmışız ki farkın da bile değiliz,ama lafa gelince en büyük Türk biziz değil mi? Hey yavrum hey!
Mum kadar ışığı olmayanların kültürlerini alışkanlıklarını başımıza güneş yaptınızya vallahi helal olsun.

Diyorum ki acaba biraz kendimize gelip özümüze dönsek mi? Yoksa artik cok mu geç?
Bunlar sizlere sadece vere bileceğim basit örneklerdi asıl mesele elbete ki kültürleşme ve kültürlenmedir. Sadece bir yerden kültürleşelim derken kendi özünüzü kültürlendirmeyi unutur olduk.
Bence unutmamalıyız…
Kültürümüz utanç değil sahip çıkılması gereken İftiharımızdır.

Ben şimdi bir türk kahvesi içmeye gidiyorum olur da fikrinizi değiştirirseniz sizi de beklerim 🙂
Yolunuzun gerçeklerle kesişmesi dileği ile sevgiyle hatırlanın.

FRM MEDYA AJANS REKLAMLARIFRM MEDYA AJANS REKLAMLARIFRM MEDYA AJANS REKLAMLARIFRM TV REKLAMLARI... Bu alana reklam vermek için "0542 373 13 76" nolu telefondan veya "İLETİŞİM" sayfasından irtibata geçebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
KÖŞE YAZARLARI

Copyright©2012 FRM MEDYA AJANS