ALTIN 194,4308
DOLAR 4,7457
EURO 5,4957
BITCOIN $6.785
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
°C

LİDER / BEYİN

Sedat Çağırgan
FRM TV'de Blog Yazarı
28.01.2016

Futbolda alt liglerde bazı takımlar vardır. Grubunda lider olup bir üst lige çıkabilecek güçtedirler. Ama bunu yapmak yerine bulunduğu ligde kalmayı garantilediğinde maçları satarak üst lige çıkmazlar. Çünkü üst lige çıktıklarında üzerlerindeki baskı, mali giderler ve bir çok olumsuz şey artacak. Bunun yerine bulundukları yerde kalarak hem oyuncu yetiştirip satarlar hem de maç satarlar böylece kulübün geliri artar.

Peki CHP ne yapmaya çalışıyor?

Son on yılda alınan oy oranı %30’a yaklaşamadı. 1ve 0,5 puanlık artışlar başarı olarak görüldü. İktidarla arasındaki onlarca puanlık  farka rağmen. Demek ki CHP şampiyonluk düşüncesi olmayan, bulunduğu yeri garantileyince oy satan ve vekil yetiştiren bir parti.

Futbolda yönetim değiştiğinde düşünce de değişir doğal olarak hayallerde. Peki CHP’de? Son seçimde yine yönetici değişmediğine göre hayaller ve amaçlar da değişmeyecek.

Bugün CHP’nin içinde Kılıçdaroğlucu, Baykalcı, İnceci vb. olduğunu söyleyen yöneticiler var. Ne acıdır ki artık Atatürkçüyüm diyen yöneticiler azaldı. İsyancıları, teröristleri ilk CHP sehpaya çıkartıp sallandırırdı. Bugünkü CHP masaya müzakereye oturtup yüceltiyor. Bazı dini grupların kaset tanıtımlarını yapıyor. Teröristler ve Cemaatler bu kadar rahat hareket edebiliyorken bu partinin Atatürkçü lideri nerede?

Görünen o ki artık CHP lidersiz, başsız ve ideolojisiz. Başsız bir beden de sadece leş olmak üzere olan bir cesettir.

Lider yani beyin, ekibini ve organları bir arada tutar, onları yönlendirir verdiği komutlarla uyum içinde çalışmasını ve bir amaca ulaşmak için gerekli motivasyonu sağlar. Cumhurbaşkanlığı seçiminde Cumhurbaşkanlığını altın tepside verdiler dediğimde bana bir çok kişi tepki göstermişti. Peki öyle olmasaydı yani CHP’nin kazanma isteği yada umudu olsaydı Ankara merkez binada seçim sonuçları için hazırlık yapmazlar mıydı? Maalesef yapılmadı. Kazanamayacaklarına o kadar eminlerdi ki sayım sonuçlarını takip edecek bilgisayar ağlarını bile kurmadılar. Tüm parti yönetimi evinden izledi sayımları.

CHP’ye fazla mı yükleniyorum?

Hayır az bile.

Bugünkü CHP Cumhuriyetin ilk siyasi partisi olan CHP değil. Cumhuriyetin CHP’si 12 Eylül darbesiyle Kenan Evren tarafından kapatıldı. Bugünkü CHP, Deniz Baykal’ın yeni bir parti kurup her şeye sil baştan başlamaya üşenmesi yüzünden yasadan yararlanıp Kenan Evren’in kapattığı Cumhuriyet CHP’sinin tabelasını kullandığı Baykal CHP’sidir. Aynı isimde olması aynı düşünceye ve güce sahip olacak demek değildir. Öyle olsaydı ben de Antalya’da yaşayan henüz tanışamadığım usta briç oyuncusu Sedat Çağırgan gibi briçten anlardım. Ama briçin nasıl oynandığını bile bilmiyorum. Hep derim “Kendine güvenen insanlar her şeye en baştan başlama cesaretine sahiptir.” Rahmetli Ecevit gibi…

Sonuçta aynı düşünce tekrar yönetime geldiğine göre, bu lider/beyinle bu gövdenin, felçli bir hastanın altına işememesinin ilerleme olarak göründüğü gibi küçük şeyleri başarı olarak göreceği kesin. Eğer CHP’nin amacı, eski adıyla “Bizans oyunu” modern adıyla “Psikolojik savaş” denilen 1940’lı yıllardan sonra Ülkemizde başlatılan 1980lerde hız kazanan psikolojik savaşın bir adımı olan Atatürkçü düşüncenin sistematik olarak lekelenip yok edilmesi değilse…

CHP’de beyin ölümü gerçekleşmek üzere, ya bir beyin nakli yapılıp gövde ayağa kaldırılacak ya da CHP resmen ölüp leş olacak.

Bir canlının ölüp leş olmasına da en çok leşten beslenen hayvanlar sevinir.

 

0