FRM TV

KADIN GÜZEL, ERKEK DE YAKIŞIKLI OLSUN !

Ayhan Oytun’un 27 Şubat 2018 tarihli yazısı

KADIN GÜZEL, ERKEK DE YAKIŞIKLI OLSUN !
Ayhan Oytun
Ayhan Oytun( ayhan@frmtv.com )
FRM TV' de yazar
141 Kişi
27 Şubat 2018 - 23:18

Bu sorunun cevabını aramak için aslında fazla düşünmeye gerek olmasa da biraz irdelemekte yarar olduğu kanısındayım. Hani şu güzellik yakışıklılık kavramı önemli değil canım diyenlerin eninde sonunda dönüp dolaşıp geldiği yer yine aynı nokta oluyorsa sanırım burada kayda değer, konuşulmaya dair olan birşeylerin illa ki olduğunu düşünenlerdenim.

Kendimizi sevdirmenin, beğendirmenin en kısa yolu fiziksel görünümümüzün nasıl olduğuyla eşdeğer olabiliyor. Kapıyı aralamanın, kişiye bir adım daha atmanın en kestirme yolunu da temsil ediyor ayrıca. Yaradılışımızla, varoluşumuzla gelen ve insanın en temel besin kaynağının da sevgi olduğunu düşündüğümüzde bu sevginin fitilinin alev almasında güzellik ve yakışıklılık gibi olguların da önemli bir yer edindiğini söylememiz gerekiyor. Özellikle kadın – erkek ilişkilerini baz aldığımız zaman ( daha çok gençlerde ) yakışıklılık ve güzellik ilk tercih sebeplerinin hep başını çekiyor.

Fiziksel güzelliğinin farkında olup da ego satanlarsa pek bir çekilmez oluyor…
O vakit şimdi samimi olalım ve kendimize şu soruyu soralım :
– Çok güzel ya da yakışıklı ama diğer konularda vasat.
– Akıllı, erdemli ama güzellik ve yakışıklılıkta vasat.
Bu iki şıktan birini seçecek olsaydınız siz hangisini seçerdiniz ?
Bu soruyu 18-29 yaş arasındaki gençlere sorsaydık baskın çoğunluğun tercihi fiziksel görünümden yana olacak, aynı soruyu orta yaş ve üstüne sorsaydık bu durumun yaşlandıkça tersine doğru yön değiştirdiğine tanıklık edecektik. Yani yaş aldıkça, maceraların yerini ayakları yere daha sağlam basan arayışlara doğru evrildiğine tanıklık ediyor olacaktık, olacağız. Ama bu sonuç tamamen güzelliklerden vazgeçiliyor sonucu da doğurmuyor. Mevzuyu kadın – erkek ilişkilerinden çıkarıp daha geniş bir sahaya yaydığımızda da güzel görünen kadın ya da yakışıklı bulunan erkek toplumun bakışı üzerinden kendisine kalburüstü bir yer de ediniyor.

Nur yüzlü, bebek suratlı, düzgün fizikli, dolgun dudaklı vs… mevzu bahis olunca prim ediyor. Sonra bu fiziksel özellikler karakter yapısıyla da birleşince tadından yenmiyor ! Aranan erkek oluyor, peşinden koşulası da kadın…. Bu gerçekleri gözardı edemeyiz. Güzel görünmeyi kendimiz için istiyor olsak da, dışarıdan gelecek bakışlara da kayıtsız kalamayız. Ruhu okşayan hareketlerin varlığı ve beğenilme içgüdüsüyle alışverişte de sınır tanımayız ! Kişi fiziksel görünümüne yaptığı yatırımın onda birini içsel bütünlüğüne de yapsaydı heralde yeryüzünde cahil toplum kalmazdı.

Güzelliğin görece önemli olduğu dünyamızda bu vaziyetleri yargılayacak ya da hayıflayacak pozisyonda değiliz ! içimizi titreten suretlerden, ruhumuzu lime lime eden mizaçlardan, bakışında hayal kurduğun kadınlardan ve paha biçilemez endamlardan nasıl vazgeçebiliriz ? Elbette ki vazgeçemeyiz öyle değil mi ?
Oldukça inandığım ve kadın – erkek arasındaki bakış açısını fazlasıyla ortaya koyduğunu düşündüğüm bir cümleyle sözlerimi tamamlamak isterim ; \’\’Kadın bir mekana girdiği zaman ilk olarak benden güzeli var mı diye bakar, erkek ise güzel kadın var mı diye…\’\’

FRM MEDYA AJANS REKLAMLARIFRM MEDYA AJANS REKLAMLARIFRM MEDYA AJANS REKLAMLARIFRM TV REKLAMLARI... Bu alana reklam vermek için "0542 373 13 76" nolu telefondan veya "İLETİŞİM" sayfasından irtibata geçebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
KÖŞE YAZARLARI

Copyright©2012 FRM MEDYA AJANS