ALTIN 219,2784
DOLAR 5,3243
EURO 6,0497
BITCOIN 18,19
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
°C

KADIN GÜZEL, ERKEK DE YAKIŞIKLI OLSUN !

Ayhan Oytun
FRM TV' de yazar
27.02.2018

Ayhan Oytun’un 27 Şubat 2018 tarihli yazısı

Bu sorunun cevabını aramak için aslında fazla düşünmeye gerek olmasa da biraz irdelemekte yarar olduğu kanısındayım. Hani şu güzellik yakışıklılık kavramı önemli değil canım diyenlerin eninde sonunda dönüp dolaşıp geldiği yer yine aynı nokta oluyorsa sanırım burada kayda değer, konuşulmaya dair olan birşeylerin illa ki olduğunu düşünenlerdenim.

Kendimizi sevdirmenin, beğendirmenin en kısa yolu fiziksel görünümümüzün nasıl olduğuyla eşdeğer olabiliyor. Kapıyı aralamanın, kişiye bir adım daha atmanın en kestirme yolunu da temsil ediyor ayrıca. Yaradılışımızla, varoluşumuzla gelen ve insanın en temel besin kaynağının da sevgi olduğunu düşündüğümüzde bu sevginin fitilinin alev almasında güzellik ve yakışıklılık gibi olguların da önemli bir yer edindiğini söylememiz gerekiyor. Özellikle kadın – erkek ilişkilerini baz aldığımız zaman ( daha çok gençlerde ) yakışıklılık ve güzellik ilk tercih sebeplerinin hep başını çekiyor.

Fiziksel güzelliğinin farkında olup da ego satanlarsa pek bir çekilmez oluyor…
O vakit şimdi samimi olalım ve kendimize şu soruyu soralım :
– Çok güzel ya da yakışıklı ama diğer konularda vasat.
– Akıllı, erdemli ama güzellik ve yakışıklılıkta vasat.
Bu iki şıktan birini seçecek olsaydınız siz hangisini seçerdiniz ?
Bu soruyu 18-29 yaş arasındaki gençlere sorsaydık baskın çoğunluğun tercihi fiziksel görünümden yana olacak, aynı soruyu orta yaş ve üstüne sorsaydık bu durumun yaşlandıkça tersine doğru yön değiştirdiğine tanıklık edecektik. Yani yaş aldıkça, maceraların yerini ayakları yere daha sağlam basan arayışlara doğru evrildiğine tanıklık ediyor olacaktık, olacağız. Ama bu sonuç tamamen güzelliklerden vazgeçiliyor sonucu da doğurmuyor. Mevzuyu kadın – erkek ilişkilerinden çıkarıp daha geniş bir sahaya yaydığımızda da güzel görünen kadın ya da yakışıklı bulunan erkek toplumun bakışı üzerinden kendisine kalburüstü bir yer de ediniyor.

Nur yüzlü, bebek suratlı, düzgün fizikli, dolgun dudaklı vs… mevzu bahis olunca prim ediyor. Sonra bu fiziksel özellikler karakter yapısıyla da birleşince tadından yenmiyor ! Aranan erkek oluyor, peşinden koşulası da kadın…. Bu gerçekleri gözardı edemeyiz. Güzel görünmeyi kendimiz için istiyor olsak da, dışarıdan gelecek bakışlara da kayıtsız kalamayız. Ruhu okşayan hareketlerin varlığı ve beğenilme içgüdüsüyle alışverişte de sınır tanımayız ! Kişi fiziksel görünümüne yaptığı yatırımın onda birini içsel bütünlüğüne de yapsaydı heralde yeryüzünde cahil toplum kalmazdı.

Güzelliğin görece önemli olduğu dünyamızda bu vaziyetleri yargılayacak ya da hayıflayacak pozisyonda değiliz ! içimizi titreten suretlerden, ruhumuzu lime lime eden mizaçlardan, bakışında hayal kurduğun kadınlardan ve paha biçilemez endamlardan nasıl vazgeçebiliriz ? Elbette ki vazgeçemeyiz öyle değil mi ?
Oldukça inandığım ve kadın – erkek arasındaki bakış açısını fazlasıyla ortaya koyduğunu düşündüğüm bir cümleyle sözlerimi tamamlamak isterim ; \’\’Kadın bir mekana girdiği zaman ilk olarak benden güzeli var mı diye bakar, erkek ise güzel kadın var mı diye…\’\’

1