ALTIN 194,2678
DOLAR 4,7133
EURO 5,4850
BITCOIN $6.733
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
°C

KADIN ELİ

Ayhan Oytun
FRM TV' de yazar
07.03.2018

Ayhan Oytun’un 7 Mart 2018 tarihli yazısı

Tüm kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü Kutlarım!
Kadının toplumumuzdaki ve dünyadaki yeri önemlidir. Hatta ve hatta insanlık tarihindeki yeri çok daha önemlidir. Kurak, sulanmamış, ve yontulmamış toprakların çocuğu olan erkekler için kadın; bir vaha, umut ile başlayan bir tomurcuk ve o tomurcuğun büyüyüp yeşermesi ve gelişmesiyle yetişkin bir ağaç olmasına kadarki evrede çalışan bir öğretmendir. Sevgi kavramını insanlığa aşılayan değerdir kadın olmak. Vicdan haznelerimizin de en önemli besin kaynağıdır.

Dünyadaki erkek egemen nüfusun yüzyıllar boyu savaşlardan yorulup ilk fırsatta huzuru yine kadında yakalamasıdır. Bugün dünya asırlar boyunca süregelen savaşlar neticesinde cehenneme dönmediyse ve hala yaşanılabilir bir gezegense bunu kadınlara borçludur. Çünkü kadın pembedir, alacalıdır, renklidir erkek ise grinin elli tonu… Erkeğin egemen olduğu değil de kadının egemen olduğu bir dünyada yaşıyor olsaydık eğer içinde bulunduğumuz gezegen çok daha keyifli bir yer olurdu kuşkusuz. Kadının baskın olduğu vicdan, sevgi, emek ve insanlığın ederi ile daha bir ahlaklı, saygılı bireyler olurduk. Sevginin savaşa galip geleceğini ve karşısında da ezileceğini görürdük. Elbette bu kadar ile bitirmeyeceğim. Çok daha farklı güzel yönlerini de anlatmalıyız kadınların…

“Kadının yeri erkeğin dizinin dibidir” kelimesi sadakat için söyleniyor ise doğrudur. Bu bağlamda erkeğin yeri de kadının dizinin dibidir. Üstelik de erkek daha fazla ihtiyaç duyar kadının dizinin dibine. Yıllarca besleyip büyütülen erkek hep kadının dizinin dibindedir çünkü. Sen yıllarca besle büyüt sonra bu da yetmezmiş gibi birde kadını dizinin dibine muhtaç eyle ve her istediğini yaptırmaya çalış. Yok öyle yağma. Senin için yıllarca emek vermiş ve kişiliğinin yazılımını atmış olan kadının senden daha fazla söz sahibi olması gerekmez midir ? Mesela kadın çalışma hayatında olmalıdır, ayaklarının üzerinde durabilmesi için desteklenmelidir, toplumun erkeklerini \’adam\’ yaptığı için çalışma hayatındaki fikirleri daha bir önemsenmeli, duygusal bağlamda da partnerini hür bir biçimde seçebilmelidir.

Ayrıca kadının duygusal zekası erkekten çok daha hassas ve hissiyatidir. Yeter mi yetmez. Çekip çevirendir kadın, idare edendir, gece sen uykuda iken kalkıp üstün açılmış mi diye de kontrol edendir. Onun için derler ki kadın insandır, erkek ise insanoğlu. Yani erkeğin daha çook fırın ekmek yemesi gerekir kadını yakalaması için. Gerçi sen ne kadar fırın ekmek yersen ye yaradılıştan gelen bir içgüdüyů değiştirmek pek gerçekçi bir yaklaşım da olmaz. Lakin biz erkekler bu bilinçle hareket eder ve kadının bizler için, toplum için, yaşadığımız dünya için önemini daha bir iyi kavrar ve anlar isek bir adım gerimizde olması için temkinler verdiğimiz kadınlara hayatın içinde tek bir adım daha artırma şansı sağlayarak el ele, eşit, yan yana, hep beraber sağlanacak uyumun nasıl da ahenkle dans edeceğini görebilecek ve yaşadığımız gezegenin daha bir güzel, umutlu, geleceğe sevgi ile bakan toplumlar yetiştireceğine tanıklık edeceğiz.

Bu vesileyle bir kez daha 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü Kutlarım…

0