FRM TV

İZBAN. CHP-AKP ORTAKLIĞI

İZBAN. CHP-AKP ORTAKLIĞI
Sedat Çağırgan
Sedat Çağırgan( sedatcagirgan@gmail.com )
FRM TV'de Blog Yazarı
152 Kişi
06 Ocak 2019 - 22:24

Yıllardır söylüyorum. Günümüz CHP’si Atatürk’ün kurduğu CHP değil diye. Atatürk’ün kurduğu CHP 12 Eylül darbesiyle kapandı. Bugünkü CHP, Deniz Baykal’ın sıfırdan bir parti kurup büyütmek yerine hazır ismi bilinen CHP tabelasını, yasağın kalkmasını fırsat bilip kullanmasıyla kurulan Baykal CHP’si olup Atatürk ve Atatürkçülük ile hiçbir ilgisi yoktur.

Neden mi?

Son 15 yıldır CHP içinde şu Atatürkçü bu Atatürkçü diye bir ayrım yapılıyor mu?

Baykalcı, Kılıçdaroğlucu, İnceci vb.

Atatürkçüler nerede?

İşçi yanlısı sosyalist milliyetçi vatanseverler nerede?

 

İzmir’de 1 aydır grev var. Grevdeki 343 kişiyle ilgili söyleyecek bir şey yok. Sendikalarının beceriksizliğinin bedelini ödeyecekler. Görev tanımı yazmayan, vergi dilimi kesintisine girdikten sonraki maaş bordrolarıyla internette “benim bordrom” diyerek aynı belgeyi 6-7 kişinin paylaşmasına, maaş düşük görünsün diye AGİ hariç en düşük maaşımız 1.450 TL diyerek yapılan açıklamalara, halkı ikna etmek için halkın ayağına gitmek yerine Alsancak Garına ayaklarına çağırmalarına da girmeyeceğim.

“Bizim sorunumuz halkla değil patronla” diyen arkadaşlara sadece şunu sormak istiyorum;

İzban’ın yarısı Belediyenin yarısı TCDD’nin.

Belediyenin başkanını halk seçiyor, bütçesini Türkiye Cumhuriyeti Büyük Millet Meclisi onaylıyor.

TCDD, ulaştırma bakanlığına bağlı ve onun da bütçesini Türkiye Cumhuriyeti Büyük Millet Meclisi onaylıyor.

Bu durumda İzban bütçesini dolaylı da olsa Millet meclisi yani halk belirlemiş olmuyor mu?

Doğal olarak grevdeki çalışanların patronları HALK olmuyor mu?

İşte bunu ayırt edemeyen bir sendika ile yola çıkmak insanın başını ağrıtır.

O yüzden grevdekilerle ilgili söylenecek bir şey yok.

Biz grev kime yaradı ona bakalım.

 

Grevden önce Sayın Başkan Aziz Kocaoğlu tekrar aday olmayacağını açıkladı. Neden? İzmir’deki onlarca rezaletin üstüne Tramvay travması ciddi oy kaybına sebep olmuştu. Aday olsaydı seçilemeyecekti. Grev süresince yaptıklarıyla yıllardan beri ilk kez takdir ettim. Ama unutmasın ki İzban insanları bu kadar mağdur ettiyse bunda kendi hatası büyük. İzbanla alakası olmayan otobüs hatlarını bile iptal edip milleti izbana muhtaç ettiğinde etrafındaki yalak ve salak takımını değil de sokaktaki İzmirliyi dinleseydi bu grevler insanların canını bu kadar yakmazdı.

 

Konuyu dağıtmayalım CHP’nin ÇHP liğine gelelim. Yani çakmalığına.

Güya halk partisi ama halkdan habersiz bir halk partisi. Neden mi?

Sayın Kılıçdaroğlu partinin başına geldiğinden beri (ki nasıl geldiğini yazının sonuda bir daha sorgulayın bence)  sokak ve tabanın görüşü umursanmadı. Cumhurbaşkanlığı seçiminde sokak ve taban ısrarla bu aday yanlış aday dedi ama parti yönetimi burnunun dikine gitti. Kendi seçmenini, eleştirdiği partinin seçmeni zannedip “bu adama oy vereceksiniz” diyerek eleştirdiği diktatörlüğü kendisi uyguladı. Sonuç. Adaylarının seçilemeyeceğinden o kadar eminlerdi ki parti merkezinde seçim sonuçlarını değerlendirmek için sistem kurmaya bile gerek duymadılar ve Cumhurbaşkanlığı altın tepside verildi. Belediye seçimlerinde de yine sokak ve tabanın sesine kulak tıkandı. Yerelde insanların canını yakmış isimleri tüm uyarılara rağmen aday gösterdi YİNE!

Kılıçdaroğlu AKP kozunu kullanıp insanları korkutarak istediği adayı seçtirmeye çalışıyor. Fakat İzmir’de durum değişmişti. Yıllardır AKP varlığı nedeniyle, sevmediği halde İzmir Halkını sayın Kocaoğluna oy vermeye zorladı. Ama İzmirlinin canına tak etti. Özellikle de yazın körfez kokusu ve tramvay travması. Tam İzmirli seçimlerde başka parti dillendiriyordu ki o da ne? Sayın Kocaoğlu aday olmayacağını açıkladı. Bir süre sonra da grev patladı.

Sorular:

Grevi bu dönem yönetecek olan TCDD idi. Sayın Kocaoğlu neden muhataplığı kabul etti?

Halkın büyük çoğunluğu “LOKAVT” ı desteklerken Sayın Kocaoğlu neden sessiz kalıyor.

CHP İzmir adayı neden hala açıklanmadı?

 

Kılıçdaroğlu ve Sayın Kocaoğlu arasında adaylık için bilmediğimiz bir pazarlık mı var? Grev sayesinde CHP mağdur imajına mı bürünmek istiyor?

Sonuçta İzmirli AKP’yi sevmez ve halk olarak da mağdurdan yanayızdır.

 

Sokaktaki insanlar bu grevin bir AKP oyunu olduğunu dillendiriyor.

 

Peki ya işin aslının İZBAN’ın şirket yapısı gibi CHP-AKP ortaklığı olabileceği tezini ortaya atsam?

 

Nasıl mı?

 

AKP, karşısında adam gibi bir muhalefet olmadığı için yıllardır her seçimi kazanıyor. Şaibeler ayrı bir konu. Kaldı ki bunları engelleyecek olan yine muhalefettir.

Kılıçdaroğlu CHP’nin başında olduğu sürece de AKP’nin karşısında adam gibi bir muhalefet olmayacak.  Ve maalesef Sayın Kılıçdaroğlu’nun da yenildiğini anlamaya niyeti yok.

Eğer grev mağduriyeti olmasaydı CHP İzmir’i kaybedecekti. Bu mağlubiyete de Sayın Kılıçdaroğlu zafer diyemeyecek ve istifa etmek zorunda kalacaktı. Bu nedenle de CHP’nin başına daha aklı başında bir isim gelip AKP’nin karşısında daha sağlam bir muhalefet olma olasılığı doğacaktı ki bu da AKP’nin işine gelmezdi.

AKP’nin iktidarda kalmasının tek yolu İzmir’in CHP’de kalmasıydı.

Kaldı ki belediyeler dahil devletteki her kuruma istedikleri kişiyi atayıp yöneten bir iktidar İzmir’i alsa ne olur almasa ne olur?

Grev sayesinde de oy kaybı olan CHP’nin oyu tekrar yükseldi. Sayın Kocaoğlu’nun tutumu bir çok İzmirli tarafından takdir topladı.

Sonuç:

Çakma Halk Partisi hala İzmir adayını açıklamadı.  Ve grev iki İZBAN ortağının da işine yaradı.

Ortaklar kimler mi?

İzmir Büyük Şehir Belediyesi – Ulaştırma Bakanlığı (CHP-AKP)

Olan İzmir halkına ve sendikanın beceriksizliğinin kurbanı 343 çalışana oldu.

 

Bir analiz daha:

1963 Yılından itibaren, İzmir yerel seçimde hangi partiyi seçtiyse o parti ilk genel seçimde ya iktidarı kaybetmiş ya da iktidara gelememiş.

 

Grev için “Büyük oyun var” diyordunuz ya.  İşte size BÜYÜK OYUN…

Şimdi de Kılıçdaroğlu’nun CHP’nin başına geçtiği dönemi bir daha hatırlayın. Kılıçdaroğlu’nun AKP’li isimleri belgelerle alaşağı edip akabinde Deniz Baykal’ın bir kasetle indirildiği o dönemi…

FRM MEDYA AJANS REKLAMLARIFRM MEDYA AJANS REKLAMLARIFRM MEDYA AJANS REKLAMLARIFRM TV REKLAMLARI... Bu alana reklam vermek için "0542 373 13 76" nolu telefondan veya "İLETİŞİM" sayfasından irtibata geçebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
KÖŞE YAZARLARI

Copyright©2012 FRM MEDYA AJANS