ALTIN 194,2678
DOLAR 4,7133
EURO 5,4850
BITCOIN $6.733
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
°C

İTHAL

Sedat Çağırgan
FRM TV'de Blog Yazarı
25.02.2018

Sedat Çağırgan’ın 25 Şubat 2018 tarihli blog yazısı.

Her fırsatta insanımız savaşa girmeye teşvik ediliyor. Savaştan korkan bir millet değiliz. Ama günümüzde savaşlar artık kol gücüyle kazanılmıyor. Günümüzde kılıç kullanılmıyor. Okun gelişmişi tüfek, mancınığın gelişmişi roket kullanılıyor. Peki, biz bu savaş ekipmanlarının ne kadarını kendimiz üretiyoruz?

Bu soruyu sormalıyız çünkü savaş durumunda AMBARGO denilen bir şey var. Savaşa girdiğinizde size karşı olan ülkeler size mal satmayı durdurur. Buna ambargo denir.

Eğer siz tankınızın motorunu sizinle aynı fikre sahip olmayan bir ülkeden alıyorsanız tank üretiminiz durur. Gece görüş dürbününüzün merceğini o ülkeden alıyorsanız elinizdeki dürbünleri dikkatli kullanın çünkü yenisini üretemeyeceksiniz. Parçaları bir araya getirmek üretmek değildir. Parçaları da üretebiliyorsan gerçekten üretiyorsun demektir.

Ülkemizde teknolojinin geri kalması, teknolojik cihazların kalitesiz olmasının sebebi mühendislerimiz değil. Bir televizyon veya telefon üreteceğiniz zaman kullanacağınız mikro çiplere göre devre tasarlarsınız. Devrenin tasarımına göre de cihazın dış aksamı tasarlanır.

Ülkemizde cihaz olarak hemen hemen her şey üretiliyor ama kalitesi çok kötü. Nedeni Türk malı olması değil. Tamamen Türk malı olmaması. Elektronik cihazlarda kullanılan çip ve transistör gibi elektronik malzemeler ülkemizde üretilemiyor. Bu nedenle bir mühendis var olan çiplerin içinden ihtiyacı olanı seçiyor o çipe göre devresini tasarlıyor. Eğer bir süre sonra o çipi üreten firma üretimi durdurursa mühendis yeni bir tasarım yapmak zorunda kalıyor ve bu da ek maliyet demek oluyor. Bu ek maliyetleri düşürmek için de üretici cihazın kalitesini düşürmek zorunda kalıyor.

Eğer ülkemizde çip üretimi yapılabilse mühendisler istediği çipi istediği zamana kadar üretebileceği için sık sık devre tasarımı yapmak zorunda kalmayacak bu sayede de üretim maliyetleri düşeceği için üreticiler kaliteyi arttırabilecekti. Ama ne yazık ki ülkemizde çip üretimi yapabilecek bir silikon vadisi kurulamadı.

Keşke tek ithalatımız çip olsa

 

Doğuyorsun, tartıldığın terazi, göbek bağını kesen aletler İTHAL.

Büyüyüp okula gidiyorsun, kullandığın kalem, bilgisayar İTHAL,

İş hayatına atılıyorsun, bindiğin uçak, kullandığın arabanın patenti İTHAL.

Ekmek arası köfte yiyorsun, ekmeğin yapımında kullanılan buğday, köftenin yapımında kullanılan dana İTHAL.

Hayvanı kendim yetiştireyim diyorsun, hayvanı besleyeceğin yem İTHAL.

Yemekten sonra baklava yiyorsun, ANTEP fıstığı bile ithal.

Yeter be deyip biraz dolaşmaya çıkıyorsun, mağazalar restoranlar İTHAL.

İyilik yapayım diyor bir dilenciye sadaka vermek istiyorsun, dilenci İTHAL.

Ne olacak bu ekonominin hali diyorsun, ekonomi bakanı İTHAL.

Seçime gitmeye hazırlanıyorsun, insanların korkusu seçim hileleri değil İTHAL vatandaşlar.

E yeter be öleyim de kurtulayım diyorsun, sarılacağın kefenin yapımında kullanılan ve İmamın tıkayacağı pamuk İTHAL.

Ve sen hala memleketi ithallere mahkum edip milli iradeden, milli söylemlerden bahsedenlere inanıyorsun!

İTHAL akıl da var mı acaba?
Bizim memlekete bolca lazım da!

 

0