ALTIN 219,2784
DOLAR 5,3243
EURO 6,0497
BITCOIN 18,19
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
°C

Gerçeğin Yansıması

Arzu Akgün
FRM TV' de Yazar
08.03.2018

Arzu Akgün’ün 8 Mart 2018 Tarihli Blog Yazısı

Size sorsam hayattaki ilk önceliğiniz ve en çok sevdiğiniz ne diye? Eminim bir çoğunuz ailem çocuğum yada eşim dersiniz. Peki parayı sever misiniz diye sorsam? Hayır para ikinci planda dediğinizi duyar gibiyim,elbette ki sevdiklerimiz paha biçilemeyecek kadar değerliler ama ben size hepimizin önceki önceliğimiz para o hepsinden önce geliyor desem.. Yok artık demeyin küçük bir analiz ile bunu size ispat edebilirim. Mesela en kötüsünden başlasam eğer iyi bir işiniz SSK güvenceniz  güzel bir gelirimiz yok ise çocuğunuz sevdikleriniz rahatsızlandığında onları tedavi ettirmek için ne gerekli? Yada onların eğitimi zaruri olan ihtiyaçlarını karşılamak için, günlük karın doyurmak için ne gerekli? Para para para tıpkı Napolyon Bonapart ‘ın dediği gibi adam aslında taaa o yıllar da çözmüş önceliğin ne olduğunu ve günümüze kadar da hala haklılığını koruyor.

Peki ülkemiz de bu kadar işsizlik varken bu nasıl olacak değil mi? Yada gerçekten ülkemizde işsizlik var mı? Bakın başımdan geçen bir olayı sizinle paylaşmak istiyorum kararı siz verin. Yıllarca şirketler de muhasebe ve yöneticilik yaptım çalıştığım şirketlerde zaman zaman eleman alınma ihtiyacı oluyor ve işçi bulma kurumuna ilan veriyoruz, elbette ki arayan bir çok insanlar oluyor ön görüşmeleri bizzat kendim yapıyorum. Arayan kişilere şartlarımızı sıralıyorum sabah 8:00 da iş başı bir saat yemek molası çay molası yemeğiniz şirketten akşam 18:30 paydos cumartesi pazar tatil ve SSK’nız tam herhangi bir vasıfa gerek yok birim ustaları sizlere iş konusunda yardımcı olacak ve ilk başlangıç asgari ücret.

Aldığım cevap ; Hımmm ücret azmış.

Ne zamandır işsizsiniz asıl mesleğiniz nedir diye soruyorum, 1 yıldır işsizim bir mesleğim yok diyor.. Peki bu kadar imkanı o beğenmediğiniz asgari ücreti hiç bir vasfınız yokken 1 yıldır oturduğumuz yerden size bunları  veren oldu mu? Nasıl yani anlamadım diyor. Boşverin anlamanızı da zaten beklemiyorum çünkü bende sizi gerçekten  anlamıyorum diyorum. Aradığınız için teşekkür ederim diyor ve telefonu kapatıyorum. Emin olun ki 10 görüşmenin 8 ı bu tarz görüşmeyle tamamlanıyor.

Şimdi size sorarım gerçekten ülkemiz de işsizlik mi var? Yoksa iş ve ücreti sunula az yada cok imkanları beğenmeme mi var? Azizim  Adama sormazlar mı sen 1 yıldır ne yapıyorsun sen gerçekten çalışmak istiyormusun diye?
Bir insan önce kendi vasıflarının farkın da olmalı eğer bir işin kompetanı değilsek 1 yıldır çalışmıyor ve size sunulan imkanlara burun kıvırıyorsanız…. bence siz bana memlekette işsizlik var demeyin ben iş seçiyorum ben asgari ücreti beğenmiyorum yan gelip yatmak işime geliyor deyip kenara çekilin çekilinde o beğenmediğiniz size sunulan imkan ve asgari ücrete gerçekten çalışıp alın terinle kazanmayı isteyenlere yer açılsın.
Şunun unutmamak gerekir çıraklığını yapmadığın hiç bir işin ustası olamazsın…. İyi bir kariyer iyi bir maaş istiyorsak ve bir vasıfa sahip değilsek iş ayrımı yüksek maaşlar beklemek zaman kaybından başka hiç bir şeye yaramaz. Acı ama gerçek olan şudur ki yaşamak içi kendimizin ve sevdiklerimizin ihtiyaçlarını karşılamak için hepimizin önceliği para para para. Bu da çalışmadan olmuyor hele ki armudun sapı üzümün çöpü demekle hiç olmuyor.

Ne yazık ki hayatımızın aynasından yansıyan tek gerçek bu.

Ama benim bilmediğim bir yolu varsa bana da söyleyin vallahi söyleyin be, ben de oturduğum yerden para kazanayım olmaz mı? Olursa haber verin.😉 Hayatınızdan önce sağlık sonra para ve sevdikleriniz hiç eksik olmasın….

0