ALTIN 174,4312
DOLAR 4,0652
EURO 4,9905
BITCOIN $8.855
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
°C

EVRİM

Sedat Çağırgan
FRM TV'de Blog Yazarı
10.09.2017
A+
A-

Evrim bilimsel bir konudur. Dünyada bilimin kanıtladığı hiçbir şeyin kesinliği yoktur. Ama bu evrimin de olmadığı anlamına gelmez…

*             Çocukluğumuzdan beri okullarda öğrenci olan bizlerin, biyoloji öğretmenleri ve din öğretmenleri arasındaki masa tenisi maçında pinpon topu gibi gelgit olmamıza sebep olan bir konu.

*            Evrim var mı yok mu?

*            Öğretmenlerin bir kısmı “KESİNLİKLE VAR” derken bir kısmı da “KESİNLİKLE YOK” diyordu. Arada kalıp tarafsız olmaya çalışanlar da “olabilir de olmayabilir de” diyerek bacak kadar boyumuzla insandan maymuna doğru evrilmemize sebep oldular.

*            Evrim bilimsel bir konudur. Dünyada bilimin kanıtladığı hiçbir şeyin kesinliği yoktur. Ama bu evrimin de olmadığı anlamına gelmez. Evrim teorisini ortaya atan Darwin zamanında radyasyon, X ve GAMA ışınları biliniyor ve bu ışınların genler üzerindeki etkisi fark edilmiş olsaydı ortaya çok farkı bir teori atılabilirdi. Ama elektriğin yeni icat edildiği, yerçekiminin varlığına varılalı 150 yıl olmuşken Darwin’in o tarihte maymundan gelme teorisini ortaya atması da gayet doğal.

*            Bilimin kamuya açıkladığı Dünya ve Ay arasındaki mesafe bile değişkenken 150-200 yıl önce ortaya atılan teorilerinde değişime uğraması doğaldır. Bu değişim teorinin geçersiz olduğu anlamına gelmemelidir.

*            Evrim konusunda en keskin tavrı Müslümanlarda da Hıristiyanlarda da muhafazakar kesim tepki göstermektedir. “Biz hayvandan gelmedik.” Diyerek.

*            Bir sorunu hızlı çözmenin yolu çözümü basitleştirmektir.

 

*            İnsan ile hayvanı karşılaştıralım.

 

*            Bebeklik dönemi;

*            Hayvanlar yavrularının beslenme ve barınma sorunlarıyla yakından ilgilenirler ve yavrunun eğitimi tamamlanıp yetişkinliğe ulaştığında yuvadan gönderirler veya kendi başlarına bırakırlar.

*            Peki, insanlarda?

 

*            Yetişkinlik dönemi;

*            Ebeveynlerinin yanından ayrılan hayvanlar yırtıcıysa kendilerine sürü kurmaya çalışırlar, yırtıcı değilse doğdukları sürüde yaşamına devam eder. Çok nadir doğduğu sürüden ayrılıp kendilerini başka bir sürüye kabul ettirmeye çalışır.

*            Peki, insanlarda? Yırtıcı insanlar kendilerine çete yada ordu kurmuyorlar mı?

 

*            Evlilik dönemi ve çiftleşme;

*            Hayvanlarda evlilik ve çiftleşme yılın belirli dönemlerinde gerçekleşir. Yavrunun doğumu yemek sorunu olmayan ve havaların ılıman olduğu döneme gelecek şekilde planlanır ki doğan yavru açlık ve soğuk yüzünden telef olmasın. Hayvanlarda çiftleşme dönemi oldukça çekişmelidir. Hatun kişi kendini gösterip kenara çekilir ve erkeklerin birbirini dövmesini izler. Kavgaları kazanan erkekle evlenir.

*            Peki, insanlar? Aynı hayvanlar gibi yılın belirli döneminde evlenmiyorlar mı? Ülkemizde en çok evlilik yaz aylarında gerçekleşiyor. Ve doğum oranları Ocak, Şubat ve Mart aylarında tavan yapıyor. Eş bulmada da insanlar da hayvanlar gibi. Erkekler ezilen uğraşan yıpranan taraf değil mi? Kız meselesi yüzünden kavgaya karışmayan erkek var mı insanoğlu arasında?

 

*            Evrim biyolojik olarak canlıların şekil değiştirmesidir. İnkar edilirse kutsal kitaplardaki ayetler de inkar edilmiş olur.

*            Dinimizin kitabı olan Kur-an’ın ilk ayeti olan “OKU” ayetinin bulunduğu ve insanoğlunun yaradılışını anlatan ALAK suresi neden Kitabın en başına herkesin kolay bulabileceği bir yerde değil de ortalarda ciltlenmiş hep merak etmişimdir. Alak suresi 2nci ayette İnsanoğlunun alaktan yaratıldığından bahsedilir. Alak kelimesinin tercümesi halen tartışılmaktadır. Bir kesim embriyo derken bir kesim sperm diyor. Başka bir kesim de kan. Sonuçta sıvı içinde yaşayan bir hücre hepsi de. Eğer hücrelerin biyolojik değişimleri yani evrim olmasaydı sperm ve yumurta hücresinden karaciğer, böbrek ve kemik oluşabilir miydi?

 

*            Radyasyon, X ve GAMA ışınlarının canlı türlerinde genetik mutasyona sebep olduğu ve bu mutasyon nedeniyle yeni türlerin ortaya çıktığı ve çıkacağı bilimsel bir gerçek.

 

*            Evrim var mı yok mu bir şey diyemem ama yukarıdaki karşılaştırmalara bakarsak da insanoğlunda bir hayvanlık olduğu da ortada.

 

*            E artık bundan sonrasına bilim adamları ve hoca efendiler kafa yorsunlar.

0