FRM TV

E.Y.T. BEE Mİ? HEYT BEE Mİ? HOŞT ULAN MI?

E.Y.T. BEE Mİ? HEYT BEE Mİ? HOŞT ULAN MI?
Sedat Çağırgan
Sedat Çağırgan( sedatcagirgan@gmail.com )
FRM TV'de Blog Yazarı
143 Kişi
24 Ekim 2018 - 19:41

Şu an mecliste bulunan, hükümet dahil bütün siyasi partilerin seçim vaadi idi Emeklilikte Yaşa Takılanların mağduriyetinin giderilmesi.

Seçimlerden birkaç  hafta sonra, son başbakanımız sayın Binali beyin açıklamasından anladık ki hükümetimiz EYT ve benzeri birçok vaadini gerçekleştirmeyecek. Ne demişti Binali bey?

“Seçimlerden önceki vaatleri dikkate almayın.  Bunlar seçimi kazanmak için yapılan politik oyunlardır!” Evet aynen bunu dedi.

Şimdi ise gözler muhalefette.  Millete 16 yıldır adam gibi bir katkısı bulunmayan muhalefet iktidara rağmen yasa çıkaracak güce ulaştı. Ve bu yasada bütün muhalefet hemfikir.  İnanılmaz ama gerçek. Eğer muhalefet partilerinin içinde  son anda bir yan çizme olmazsa bu yasa iktidara rağmen meclisten geçecek.

Konuşmalarının çoğunda “Ekonomik kriz yok. Birileri spekülasyon yapıyor” diyen sayın Cumhurbaşkanımız bu yasadan yararlanacak insanlar için “Ekonomik savaş verdiğimiz şu günlerde 38 yaşında emekli maaşı alanlar ……….” Diyerek bu yasanın düzeltilmesini isteyenlere  neredeyse hain etiketi yapıştıracak. Peki, bu yasadan yararlanacaklar gerçekten vatan haini olabilir mi?

Bakalım. (Hesaplamada 1998-1999 yılarında işe giren erkekler  için verilen rakamlar baz alındı. Daha önce girişi olanlarda pirim gün sayısı çok değil, birazcık düşüktür)

1999 yılından önce sigortası başlayan bir erkek için en az 5975 gün sigorta pirimi ödenmiş olması ve işe giriş tarihinin üzerinden 25 yıl geçmesi gerekiyor.

5975 gün zaten 16 yıl yapar. Ülkemizde bir erkek 16-17 yaşlarında yani liseyi bitirdiğinde iş hayatına atılır. Üniversiteye gitmezse, askerden kaçarsa ve hiç işsiz kalmazsa 32 yaşında pirim gününü tamamlar.  25 yıl sigorta süresini de eklersek 41 yaşında emekliliğe hak kazanır. Ülkemizde üniversite, her ne kadar  sonradan borçlanıp ödense de askerlik ve 20 yıl içinde işsiz geçireceği dönemleri eklersek hiçbir vatan evladı 32 yaşında pirim gününü tamamlayamaz.

Kaldı ki sigortasız çalışanlara daha yüksek maaş verilirken, daha düşük maaşı kabul edip vergisini ve primlerini ödeyip devletine katkı sağlayan bu insanlar mı hain?

Kaldı ki. Biz bu devletin çocukları değil miyiz? Hangi ana baba çocuklarının mutluluğunu istemez? Savaş durumunda hükümetlerimiz “hadi çocuklarım, aslanlarım, koçlarım” diyerek ölüme gönderiyor ve biz de koşa koşa gidiyoruz da barış zamanında neden yüzümüz gülsün istenmiyor?

 

Milletin lehine ilk defa bir ışık doğdu. Milletin lehine bir yasa çıkacak gibi. Meclisin çoğunluğu istiyor.

 

Ama ne yazık ki bu kadar kolay değil.

Neden mi?

Tarihi biraz geri alalım.

2002 yılında A.K.P. iktidara geldiğinde sokaklar diye tabir edilen yer altı dünyası  yani mafya MHP kontrolündeydi. İktidar değişimiyle MHP sokakları kaybetti. Açılım süreci saçmalığıyla sokaklar pkk sempatizanlarına terk edildi. Bana küfür etmeden önce hafızanızı iyi zorlayın. Açılım süreci boyunca Barzani’nin elinden geçtiği bilinen o mavi renkli paketli kaçak sigaranın satılmadığı köşe kalmış mıydı? Sokak köşelerini geçtim. Pazar tezgahlarında, fabrikaların personel soyunma odalarında bile satılıyordu. Sigara sadece 1 örnek.

Ta ki açılım süreci kapanana kadar.

Açılım süreci birkaç yıl önce kapandı. Sokaklar tam boş kaldı diyorduk ki Sedat Peker sinyal hafif kalır, projektörlerini çaka çaka AKP saflarında yerini aldı. AKP lehine açıklamalar etkinlikler yapmaya başladı.

Tam bu sıralarda Meclisin sondan 2nci partisi Hükümetin küçük ortağı MHP’nin lideri Devlet Bahçeli “Çakıcı/Kabadayı affıyla” “HEYT ULEN” yasasıyla çıka geldi. Acaba neden?

MHP, elli milletvekiliyle ülkeyi yönetecek deselerdi gülerdim.  Ama durum bu.

İktidar partisine rağmen EYT yasası meclisten geçerse bu AKP karizması için büyük bir çizik ve güç kaybı olacak. Bu da iktidarın işine gelmez.

Heyt ulen yasası da Devletin asayiş düzenine bir darbe olacaktır. Bu da milletin lehine olmaz.

 

Devlet bey hükümeti fena sıkıştırdı.

Ya “EYT BEE” dedirtecek milletin yüzünü güldürecek,

Ya da “HEYT BEE”  dedirtip milletin anasını ağlatacak.

Eğer AKP, “HOŞT ULAN” deyip iki yasayı da benimseyip kendi çevresine uygun bir şekilde uyarlayıp yasalaştırıp, “Ben yaptım” demezse.

Meclisimiz profesörlerle dolu da ben mi kuantum fiziği terimleri kullanmadım? Kabadayılar, kabadayı dilinden anlarlar…

FRM MEDYA AJANS REKLAMLARIFRM MEDYA AJANS REKLAMLARIFRM MEDYA AJANS REKLAMLARIFRM TV REKLAMLARI... Bu alana reklam vermek için "0542 373 13 76" nolu telefondan veya "İLETİŞİM" sayfasından irtibata geçebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
KÖŞE YAZARLARI

Copyright©2012 FRM MEDYA AJANS