FRM TV

ÇOK MU KONUŞMALI, AZ ve ÖZ MÜ OLMALI ?

ÇOK MU KONUŞMALI, AZ ve ÖZ MÜ OLMALI ?
Ayhan Oytun
Ayhan Oytun( ayhan@frmtv.com )
FRM TV' de yazar
152 Kişi
13 Aralık 2017 - 8:20

 

İletişim günümüzün en olmaz ise olmazlarından. Özellikle de klavyeleşen ve emojilere evrilen günümüz dijital çağında birebir iletişim kurabilmek eskiye nazaran artık çok da tercih sebebi değil ! İnsanların konuşa konuşa hayvanlarında koklaşa koklaşa anlaştığı zamanlar nispeten yok artık. Ha siz diyeceksiniz ki hayvanlar hala koklaşa koklaşa anlaşıyor ona da tamam ama bizim buradaki sokak kedileri kavga ve hırgürden koklaşmaya bile pek vakit ayıramıyor 😊 İnsanoğlu her geçen gün fabrika ayarlarından koparak sevgiden uzaklaşıyor ve şiddete daha çok meyilli hale geliyor. Bu da teknolojinin iletişimin önüne set çekmesinden kaynaklanıyor olmalı. Az iletişim çok kavgayı doğuruyor desek yanlış olmaz herhalde. Böylece birbirimizi daha az anlıyor, daha az ortak nokta yakalıyor, bunun sonucunda da az paylaşıyor ve neticede de duygu yoğunluğunu yeterince yaşayamamaktan kaynaklı bir nedenden dolayı yaşanıyor olabilir.
Şimdi böyle yalın bir teorinin üzerine çok konuşan birini hele de şimdiki zamanda nimet olarak görüyor olabilirsiniz ama bu kişiye göre değişiyor. Kimine göre çok konuşanın içi dışı bir olduğu düşünülerekten içten pazarlıklı ve fesat olmayacağı öngörüsüyle zarar getirmeyeceği fikrine varılıyor, kimisi de az ama öz konuşanın oturaklı olduğundan, kafa ütülememesinden gem vurarak ‘’ağır olda molla desinler’’ teorisini destekliyor. Peki ama çok konuşan mı bilir az ama öz konuşan mı makbudür ?
Bunun bir kıstası yok. Karakterle alakalı olan bir olgu. Ne az konuşan içten pazarlıkçı ne de çok konuşan hep boş konuşuyor. Sadece insanların tercih sebebiyle alakalı. Kimisi yanında hep konuşan ve eğlenceli olan insanlarla zaman geçirmeyi seviyor, kimisi de az konuşan fazla beyin ütülemeyen insanları… Az konuşup huzur veren, hayata pozitif yaklaşıp nokta atışı yapan insanların bu karakteristlik varlığına sırf az konuşuyor diye fesat ve içten pazarlıkçı damgası yapıştırmak da hallice bir haksızlık olur. Ya da kişinin çok konuşması kalitesiz konuşması anlamına da gelmiyor. Beyin ütülemediği ve kafa şişirmediği sürece sorun yok ! Kimi zaman da kişinin eğlenceli olması çok konuşma yetisini bastırıyor ve sadece bu yüzden tercih sebebi olabiliyor.
Özetlemek gerekirse insanlar kişi az ya da çok konuşuyor diye şahısları sınıflandırıp bu şekilde bir ayrıma gitmiyor. Yani mesele aslında karşısındaki kişinin ne kadar konuştuğuyla değil ne kadar uyumlu olup anlaştığıyla, ortak nokta yakaladığıyla, yaşam koşuluyla, hayata bakışıyla, tutup tutmayan frekansıyla tartılıp değerlendiriliyor ve ona göre bir kalıba oturtup şekillendirdikten sonra kişi ilişkisinin boyutuna bir yön veriyor. Gerisi hikaye…

FRM MEDYA AJANS REKLAMLARIFRM MEDYA AJANS REKLAMLARIFRM MEDYA AJANS REKLAMLARIFRM TV REKLAMLARI... Bu alana reklam vermek için "0542 373 13 76" nolu telefondan veya "İLETİŞİM" sayfasından irtibata geçebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
KÖŞE YAZARLARI

Copyright©2012 FRM MEDYA AJANS