ALTIN 222,0217
DOLAR 5,3441
EURO 6,1013
BITCOIN 18,36
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
°C

Beni Güzel Hatırla

Arzu Akgün
FRM TV' de Yazar
18.10.2018

Beddua can yangınının feryat figanıdır.
Birileri, birisine beddua ediyorsa bilin ki orada bir yürek yanıyor demektir. Bu yangın kim tarafından ateşe verildiyse yanan ister ki o an o ateşte oda onunla yansın.
İnancı olanlar iyi bilir,  bedduanın ne kadar kötü olduğunu çünkü eninde sonunda o can yakanı bulacağını.
Hani derler ya beddua alanlar bana beddua etme  günahtır yerini bulamazsa döner sana gelir sevdiklerine gelir diye . Aslında oda her şeyin farkındadır. Çok iyi bilir kimin canını yaktığını hele ki iyi niyetine ihanet ettiğini o bedduayı hak ettiğini gelipte enin de sonun da onu bulacağını gayet iyi bilir, bu yüzdendir telaşı çaresizce korkusu beddua alanın. Gerçi hep kendime soruşumdur. ALLAH sevgisi inancı korkusu olan bir kulun yüreğin de kötülük yaşar mı?  Bu sorunun cevabını hep merak etmişimdir.
Ama her şeye rağmen yine de kimseye beddua etmeye gerek yok.
Hayat denilen mekanizma öyle muazzam bir intikamcı. Ve zaman…
Vaktine öylesine esirdir ki her şey gün gelir yerini bulur.
Ben inanıyorum yapılan kötülüklerin haksızlıkların  hesabını bu dünyada çekmeden çekeni de göstermeden hayat bitmiyor. İnandığım tek şey var ki yüce ALLAH’ın adaleti önce yeryüzünde işliyor yeraltında neler mi oluyor? İşte onu ben de bilmiyorum.
Demem şu ki azizim zaman Vaktine esir sadece gününü bekliyor.
Onun için  sadece sabır.
İnsanların kalpleriyle, gururuyla, güveniyle, sevdasıyla  oynuyorlar arkasından kuyusunu kazıyorlar  sonra da ALLAH’tan gönül rahatlığı istiyorlar.
Olmaz azizim olmaz o iş öyle olmuyor. Bak o güzeller güzeli  sure’miz de  yüce Rabbim ne buyuruyor?

Evlâ leke fe evlâ. Kırdığın yerden kırılacaksın . . KIYAME – 34 ( unutma hiç kimse yaşattığını yaşamadan ölmeyecek.)

İnsan unutsa bile yaşadıklarını yaşattıklarını Rabbim unutmuyor, gün geliyor seni buluyor ya mükafatın yada cezan olarak karşına çıkartıyor.

Mühim olan ne biliyor musunuz? Doğru ve iyi insan olabilmek, dürüst olabilmek, emanete ve verdiğin söze ihanet etmemek gönül yangınına sebep olmamak. Kendi çıkarların için  bırak kulu ALLAH  ile aranı bozmamak gerekiyor keza ne zamandan nede hesaplaşmaktan kaçış yok.

Kırmamak için de elbete ki hiç bir ilişki zorla yürütülmemeli.. Bazı ilişkiler bitmeli, Aşk bitmeli dostluk bitmeli kardeşlik bitmeli zorluyorsa bu ilişkiler birbirimizi üzmeden kırmadan daha çok kırılmadan yürek yangınlarına dönmeden BİTMELİ. Hatta bazıları hiç başlamamalı… sadece bunu yaparken düzgün yollarla yapmamız gerek hepsi bu.
Asıl mesele şudur ki  ister kalan olun ister giden,
kimsenin aklında  hatıraların da kötü biri olarak yer tutmayın güzel hatırlanın.
Bir çok şey affediliyor, hatta unutuluyor bile..

Ama kimse gururunun incitildiğini, iyi niyetinin suistimale uğrayıp en güvendiği insan tarafından sırtından vurduğunu ve bazı hikâyelere onca zaman inandırıldığını asla unutmuyor.
Dilerim ki;
“Hepimizin hayat yolu, güzel hikayeler biriktirebileceğimiz, güzel hatırlanmayı hak edecek  insanlara çıksın” Gönlünüzden merhamet ve sevgi eksik olmasın. .🙇
KALIN SAĞLICAKLA

0