ALTIN 222,6590
DOLAR 5,6586
EURO 6,5185
BITCOIN $6.477
UYARI!

Teknik bakım çalışmasından dolayı canlı yayın ve arşiv videolarımıza geçici süre ulaşamayabilirsiniz.

AY SONU, AVRUPA YOLCUSU

Sedat Çağırgan
FRM TV'de Blog Yazarı
14.03.2016

Başbakanımız müjdeyi verdi. Mültecilerden rahatsız olan vatandaşlarımızın moralini düzeltmek ve kafa dinlemelerini sağlamak için Avrupa vizeleri kaldırılıyormuş.

Sevindim hemen pasaportuma baktım. Ne yazık ki süresi dolmuş. Yenisini çıkartmam gerekiyor. Pasaport fiyatlarına baktım. 6 ay geçerli olanı yaklaşık 250 TL. ama bir sorun var 6 ay süreli pasaportlar her ülkede kabul edilmiyor. Kapıdan geri gönderilebilirsiniz. Ben de 1 yıllık pasaporta bıyık büktüm. Bu sefer de “ya bunu da beğenmezlerse” sorusu aklımı çeldi bıyıklarım soluverdi. 2 yıllığı listeye yazdım. 400 TL.

Sonra yıllardır hayalini kurduğum İtalya turunu incelemeye başladım. Uçak bileti dahil en kalitesizi 400 Euro. Ama gitmek istediğim Sardunya adasındaki Algero’yu kapsayan tur yok. Mecburen Napoli’yi kapsayan bir tur paketi seçmem gerekiyor. Napoli’ye ulaşınca kafilemi satıp feribotla 500 KM yol gitmeliyim. Turla gitmeyi sevmem. Turlar bana hep askerlik günlerimde yaptığımız tatbikatları hatırlatıyor. Sabahın köründe kalk, iki lokma bir şey atıştır, eşyalarını topla, arabaya koş, sefere başla.

Bir çok turist uyku sersemi fotoğraf çekmeye çalışırken gözlerinden akan uykudan değil de kameranın objektifinin kirinden bulanık gördüğünü düşünüyordur sanırım o saatlerde.

Yurt dışına turla gidiyorsanız farkında olmadan sporda yapıyorsunuz. Tura katılmadan gidecekseniz 400 değil 2000 EURO’yu gözden çıkarın.

Tur ve pasaport bedeli olan 1.600 TL’ye ilave yeme, içme, eğlenme ve hediyeleri de ekleyince 2.500 TL’yi çok rahat geçebiliyor. Tabi en kalitesiz turla giderseniz bu fiyat.  Bir uyarı yapayım. Hediye almayın. Havayolu şirketleri bavullarda ağırlık sınırını aştığınızda kilogram başına 10 USD (Amerikan Doları) istiyor.

Asgari Geçim İndirimi dahil 1.300 TL’den biraz fazla maaş alıp dört kişilik bir aile geçindiren aile reisi bu hesaptan sonra aklından şunu geçiriyor. Önümüzdeki ay maaşımı alayım da o zaman bakarız.

500 TL ev kirası,

50 TL’si kullanım bedeli 30 TL’si ulaşım bedeli olan 180 TL’lik elektrik faturası. Fizik derslerinde bize yanlış öğretmişler “Elektrik kablolarla iletilir” diye. Ülkemizde elektrik uzay gemisiyle iletiliyor sanırım. Tüketim bedelinin yarısı tutarında ulaştırma bedeli ne? Kuşadası’ndan İzmir’e 15TL’ye taşıyor Pamukkale turizm bir kişiyi.

Mutfak masrafı, telefon ve internet faturaları, çocukların okul masrafları derken o da ne? Artan kuruşları biriktirebilirse ve kendisi yada ailesinden biri SGK’nın kapsamadığı ciddi bir hastalığa yakalanmazsa 55 yaşında emekli olduğunda tek başına yurt dışında 3 gün kafa dinleyebilecek. Tabi Reisi 3 üncü Dünya Savaşını çıkartmazsa.

Anlamadığım diğer bir konu da;

Ülkemizde sokakta el ele dolaşıp diz dize oturan sevgililerden rahatsız olanlar, Paris sokaklarında ulu orta öpüşenleri görünce ne tepki verecekler?

Ülkemizde sokaklarda Kilise, Papaz, Rahip görünce küfür eden insancıklar, Roma’da Vatikan’ın kapısının önünden geçerken ne yapacaklar?

Ankara’da akşam saat ondan sonra alkol sattığı için bakkal döven tipler, İrlanda’da her köşe başında bulunan tıklım tıklım dolu olan barları ve sokaklarında içki içen insanları görünce ne tepki verecekler?

Gözümün önünde her canlandırdığımda gülme krizine girmeme sebep olanı da; Hollanda’da, nikah kıyıp sokakta sevinçle eğlenen eşcinselleri ve gayet rahat bir şekilde marijuana içen gençleri görünce ne yapacaklar?

 

Yurt dışını boş verin.

Acil bir işiniz çıktı yada İstanbul’da yaşayan bir yakınınız hastaneye yatırıldı. Altı saatlik ömrü kaldı. Hemen uçağa atlayıp gitmeniz gerekiyor. Bu yazıyı yazdığım saatlerde binebileceğim ilk ve en ucuz uçağın bilet fiyatı 282 TL. Uçakta boğazınız kurursa içeceğiniz su ve 15 Kg’ın üzerindeki bagajınız hariç. Normal bir bavulun boş ağırlığının en az 2,5 Kg. olduğunu unutmayın. Benim sırtımdan indirmediğim sırt çantam bile boşken 3,5 Kg. geliyor.

Asgari ücretli bir vatandaş İstanbul’da ölüm döşeğindeki yakınını son kez görmek için uçağa bindiğinde bu uçak biletini 6 ayda zorlanarak ödeyebiliyorken 3 günlük yurt dışı tatilini kaç yılda öder siz düşünün. Bu şartlara uyan insanların her şehre havaalanı yapılmasına sevinmesi ayrı bir konu. Bu yapılan havaalanlarının bir çoğuna haftada en fazla 2 sefer düzenleniyor.

 

Peki hiç düşündünüz mü? Bu vizeler neden birkaç ay içinde değil de yazın sonunda kaldırılıyor?

Bu altı aylık süre içinde hükümetimizden yapması istenilen şeyler tam olarak ne? Sadece mültecileri tutmak mı? Zaten biz bunu yıllardır yapıyorduk. Kaçakları mı ima ediyorsunuz? Onlar yine kaçacak.

 

Ay sonunu getiremeyenlere Avrupa’yı vaat etmek,

Böbreklerindeki taş yüzünden kıvranan bir hastaya morfin vermekten farksız. O taşı yok etmediğin sürece o ağrı yine gelecek.

Eğer  amaç bizi tedavi etmek değil de morfin bağımlısı yapmaksa o zaman başka.

 

14.03.2016

0