FRM TV

Amsterdam Gezi Rehberi

Amsterdam, Hollanda’nın başkentidir. Şehri bölen kanallar sebebiyle şehire “Kuzeyin Venedik’i” tanımlaması oldukça uygundur. Dünyada görülebilecek en ilginç kentlerden biridir.

Amsterdam Gezi Rehberi
238 Kişi
20 Mayıs 2019 - 15:50

12. yüzyılda Amstel ırmağının kıyısında bir balıkçı köyü olarak kurulan Amsterdam, bugün Hollanda’nın kişi sayısı bakımından en büyük, kültürel ve parasal yönden de en önemli kentidir.

Amsterdam bisiklet-dostu bir şehirdir. Şehirde bisiklet yolları ve bisiklet park alanlarıyla “bisiklet kültürü”nün geliştiği bir merkezdir. Şehirde 1 milyonu bisiklet bulunduğu tahmin edilmektedir. Ancak bisiklet hırsızlığı oldukça yaygındır. Bu yüzden bisiklet sahiplerinin büyük kilitlerle bisikletlerini hırsızlara karşı koruma eğilimi vardır. Şehir içinde araç kullanmak tercih edilmez. Çünkü park ücretleri oldukça yüksektir.

Özellikle Dam Meydanı çok ünlüdür ve dünyanın bir çok yerinden ziyaretçi akınına uğramaktadır. Amsterdam’da her yol hemen hemen Dam Meydanına çıkar. Bu bölge şehrin en merkezi alanıdır ve etrafı görkemli mimari eserlerle çevrilidir. Burada dikkatleri ilk çeken bina,Koninklijk Sarayı’ dır. Sarayın hemen yanında ise Nieuwe Kerk (Yeni Kilise) yer alır. Aslında bu kilise yeni değildir, fakat binada pek çok restorasyon yapıldığı için bu isimle anılmaktadır. Kraliyet ailesi düğünleri, bu kilisede yapılır. Meydanda bulunan Ulusal Anıt ise II. Dünya Savaşı kurbanlarını anar ve Hollanda’nın savaşta üstlendiği rolü vurgular.

Meydanda dikkatinizi çekecek bir başka bina ise Madame Tussaud’s müzesidir. Ünlülerin balmumu heykellerini görmek ve onlarla fotoğraf çektirmek isterseniz, müzeye mutlaka uğrayın. Ayrıca müzenin üst katlarına çıkarak meydanda akıp giden hayatı uzaktan izleyebilirsiniz.

Red Light District Amsterdam denilince akla gelen ilk yerlerden biridir, Red Light District (Kırmızı Fener Bölgesi). Amsterdam; fuhuş problemini, denetleme altında tutulan bu bölgenin oluşturulması ile bir çözüme kavuşturmak istemiştir. Bu bölgede çalışanlar, sağlık denetiminden geçerler ve vergi öderler. Pek çok turist; ünlü cadde vitrinlerini görmek, bölge atmosferini keşfetmek için bu bölgeye akın eder. Bölgede ayrıca süslemeli köprüler ve Amsterdam’ın en güzel kanalları dikkatleri çeker.

Görmeden dönmemeniz gereken yerler;

 • Van Gogh Müzesi: 200′den fazla resim, 500 çizim ve taslak, ayrıca Japon eseri yer almaktadır.
 • Anne Frank Huis veya Anne Frank Museum: Anne Frank’ın doğum evi her yıl yaklaşık 1 milyon kişi tarafından ziyaret edilmektedir.
 • Rijksmuseum (Devlet Müzesi) Amsterdam’ın Paris’i olarak tanımlanır. En büyük ve en önemli müzelerindendir. Birçok Rembrandt eseri görebilirsiniz. 1400- 1900′ler arası 5000 resim içermektedir.
 • Rembrandthuis (Rembrandt Evi): Ressam Rembrandt 17.yy izleri taşıyan bu evde yaklaşık 20 yıl yaşamıştır.
 • Jordaan: Amsterdam’ın bambaşka yüzüdür. Çiçekli balkonları ile kanal boyunca sıralanan binalar ve kanal kenarlarında keyifli kafelerde tüm gece boyunca oturulabilir. Bölge adeta kanal boyu evleri müzesi gibidir.
 • Red Light : Ünlü Kırmızı Işık Bölgesi şehrin tam merkezinde yer almaktadır.
 • Stedelijk Museum CS: 1895 yılında açılmış müze modern sanat müzesidir.
 • Madame Tussauds Müzesi : Ünlülerin balmumu heykellerinin bulunduğu keyifli bir müze
FRM MEDYA AJANS REKLAMLARIFRM MEDYA AJANS REKLAMLARIFRM MEDYA AJANS REKLAMLARIFRM TV REKLAMLARI... Bu alana reklam vermek için "0542 373 13 76" nolu telefondan veya "İLETİŞİM" sayfasından irtibata geçebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
KÖŞE YAZARLARI

Copyright©2012 FRM MEDYA AJANS