ALTIN 186,8898
DOLAR 4,5030
EURO 5,3011
BITCOIN $8.491
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
°C

1993

Sedat Çağırgan
FRM TV'de Blog Yazarı
26.01.2018

* O yıl doğanlar bugün 25 yaşında. Evlenip çoluk çocuk sahibi olanlar bile var. O yıl olan olaylar için haberlere bakıyorum da. O yıl gerçekleşmiş onlarca olay için hep aynı şey;

“UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ” nakaratı tekrarlanıp duruyor yıllardır. Yap-bozun parçaları gibi ayrı ayrı duran bu olaylar için.

* Hani derler ya karmaşık olaylar için “Yap-bozunun tamamını görmek gerek” diye. Hep merak etmişimdir. Bu yap-bozun parçalarını hep gözümüze sokuyorlar da neden birleştirip bir bütün olarak göstermiyorlar? Hep parçalar hep parçalar. Birileri bölüp parçalamaya öyle alışmış ki parçaları birleştirip bütün hale getirmeye çalışanlar suçlanıp cezalandırılıyor.

* Ne mi saçmalıyorum?

* Sonun başlangıcından başlayalım.

* Ulu önderimizin vefatının ardından.

* Yaklaşık 10 YIL sonra

 * 1940’lı yılların başında “çiftçiyi topraklandırma kanunun” onaylanması sonrasında kanuna muhalefet eden insanların başı çektiği vekillerin 1946 yılında parti kurup 1950 yılında iktidara gelmesi ve ulusal ekonomi politikasını rafa kaldırıp Marshall yardımları ile ülkeyi dışa bağlamasıyla ekonomide hafif kalkınma rüzgarları esti. Esti çünkü devlet yatırım yapmadığı için para kasasında kalıyordu. Ama yatırım yapılmadığı için uzun vadede ekonomi zor durumda kalacaktı.

* Yaklaşık 10 YIL sonra

* Ve ekonomi çöktü. Olaylar çığırından çıktı. Ve 1960 yılında hükümete karşı ilk askeri darbe gerçekleşti. Birkaç yıl sonra ordu yönetimi tekrar sivil hükümete devretti. Bu birkaç yıllık askeri yönetim döneminde tekrar ulusal ekonomi politikası  benimsenerek ekonomi büyük ölçüde düzelmeye başlamış ve devlet tekrar yatırım yapan (Köprü, yol değil millete getirisi olacak yatırımlar) ekonominin lokomotifi haline gelmiştir. Fakat anlam verilemeyen bir sebepten ötürü bu konu değil de 1980 darbesi sonrası ekonomik çöküş dile getirilir hep.

* Yaklaşık 10 YIL sonra

* 1971 yılında yine hükümet ile ordunun arasında sorun çıkar ve ordu hükümete rest çeker!

 * Yine yaklaşık 10 YIL sonra

* Aynı Partiler farklı isimlerle kısa sürelerle tekrar tekrar hükümet kurarlar ama ülkedeki sorunlar içinden çıkılamaz bir hal alır.  Ve demokrasi resmi olarak ikinci kez ordu tarafından darbeye maruz kalır. 12 Eylül 1980…

* Yani Ulu Önderimizin vefatının ardından ülkemizde 4ncü darbe de gerçekleşmiş olur.

* 1980 yılından itibaren terör diye bir şey hortladı. Bugüne kadar on binlerce can aldı. Nedeni ve kimin bu işin içinde parmağı olduğu hala tartışılıyor.

* Yine Yine Yaklaşık 10 YIL sonra

* Ve ülkemizin en karmaşık tarihi 1993.

* 12 Eylül 1980 darbesi bir görüşe göre “ordu halkın gözünde düşük gösterilsin ve bir daha burnunu sokamasın diye yapılmış gereksiz bir darbedir” tezini doğrulayacak cinsten olayların olduğu 1993 yılı!

* Bu tezi destekleyen ve cevaplanamayan iki soru vardır.

* 1 ncisi darbeden yıllar önce Kenan Evren emekliliğe hazırlanan bir Kurmay Albay iken ve önünde en az dört General varken nasıl oluyor da o Generaller devre dışı bırakılıp Kenan Evren Generalliğe terfi ettiriliyor?

* 2 ncisi Dönemin CIA başkanının bir röportajda 1980 darbesi için “bir ülkeyi kimin yada nasıl birinin yönettiği bizi ilgilendirmez. Bizi ilgilendiren o kişinin bizim adamımız olmasıdır” açıklamasıdır.

* 1980 darbesi nedeniyle ordu artık darbe yapamaz. Ve PKK terörü ile uğraşmaktan siyasete de vakit ayıramaz zaten.

* 1980 darbesine kadar ülkemiz bir siyasi bir dini olmak üzere iki konuda bölünmek istenmiş fakat başarılı olunamamış. Ve kapitalizm düzeni ülkeleri TERÖR ile bölmek gibi bir yöntem geliştirmişti.

* 1980 darbesinde yeni bölme yöntemlerinin temelleri atılmış veya filizlenmesi sağlanmıştır. Çünkü Türk milleti artık siyasi alanda sağ-sol ve dini alanda Alevi-Sünni çatışmasını artık yemiyordu.

* Artık yeni saflar ve isimler gerekiyordu;

* Siyasi alanda Türk – Kürt

* Dini alanda da cemaat.

* 1993 yılı neden mi önemli?

* 1993 yılı üzerinde neden bu kadar duruyorum? Bu yıla neden bu kadar takıldım? Sonuçta 1993 yılında 14 yaşında bir VELETTİM.

* Çünkü yap-boz parçalarını birleştirip bütüne bakmayı seviyorum.

* 1993 Yılına ait yapboz parçalarını tek seferde gözünüzün önüne getireyim bir de siz bakın. Bu parçalar birbirine uyuyor mu? Bir bütünü işaret ediyor mu?

* Kararı siz verin?

* Ocak ayı: ARAŞTIRMACI Gazeteci yazar Uğur Mumcu katledildi. 1980 darbesi sonra büyümesi için önü açılan PKK ve cemaat oluşumları ile ilgili bir çok araştırma yapmış ve yüzlerce makale yazıştır. (Son sorduğu soru Milliyetçi savcı Baki Tuğ’a “Abdullah Öcalan’ı neden serbest bıraktırdın” oldu)

* Şubat ayı : Hükümetin kilit ismi, maliye bakanı ve kara kutusu Adnan Kahveci Otobanda ters yöne girdiği için trafik kazasında hayatını kaybetti.

* Şubat ayı : Orgeneral Eşref Bitlis Uçak kazasından şehit oldu (Son sözü “Amerika PKK ya yardım ediyor” oldu.

* Nisan ayı : Cumhurbaşkanı Turgut Özal Kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti.

* Mayıs ayı : Bingöl’de 33 sivil ve silahsız askerimiz katledildi. Askerlerimizi katleden terörist grubunun başında durup katliam emrini veren ve katliamı bizzat yöneten “Parmaksız Zeki” kod adlı Şemdin Sakık’ın 2008 yılında patlak veren Ergenekon kumpasında “Gizli tanık” sıfatıyla Türk Silahlı Kuvvetleri Komutanları aleyhine ifade verdiği öğrenilmiştir. Bu yüzden birçok yüksek rütbeli subayımızın boşu boşuna cezaevinde yatıp meslekten atılmalarına sebep olarak TSK’yı yok etmek için yapılan “Ergenekon” yalanına hizmet etmiştir.

* Haziran ayı : 1971 muhtırası sonrasında temelleri atılan 1980 darbesinden sonra filizlenen terör örgütü PKK Öğretmen katliamlarına başladı. 1993 yılı içinde Güney Doğuda 45 Öğretmenimiz katledildi.

* Temmuz ayı : Sivas Madımak Otelinde 35 insan diri diri yakıldı. Olayın sanıklarının dini bir cemaate üye oldukları öğrenildi.

* Kasım ayı : Binbaşı Ahmet Cem Ersever  Ankara’da infaz edildi. (Eşref Bitlis’in ölümünden sonra subaylıktan istifa edip bir gazeteciye 1984 yılından itibaren bazı politikacı ve devletlerin PKK ile ilişkisini açıklayan röportaj vermeye başlamıştı). Soner Yalçın’ın bu röportajı konu alan “Binbaşı Ersever’in itirafları” isimli kitabı 1993 olayları için kaynak niteliğindedir.

* Sivil yerleşkelere yapılan saldırılarda hayatını kaybeden onlarca vatandaşımız vb onlarca olay.

* 1993 yılındaki parçalar bunlar.

* Bu parçalar bir yap-bozun parçalarına benzemiyor mu?

* Benziyorsa bu parçalar birleştirildiğinde ortaya nasıl bir bütün çıkar?

* 1993 yılında ne oldu?

* 1993 yılından sonra yaklaşık 10 yılda bir darbe oldu mu?

* Sizce?

* Cevabı siz verin!

0